Spotkania autorskie

Literackie poniedziałki - Spotkanie autorskie z Marią Paszyńską

5 marca (poniedziałek) o godzinie 18.00 w ramach Literackich poniedziałków Bibliotekę na ul. Kolegiackiej 3 odwiedziła Maria Paszyńska - pisarka, która mimo młodego wieku wpisuje się już silnie we współczesną literaturę z klasycznej półki. Tworzy dopracowane zarówno pod względem językowym, jak i dopieszczone w każdym calu fabularnym powieści. Debiutowała w 2015 roku książką „Warszawski niebotyk” opowiadającą historię młodych ludzi, wchodzących w dorosłe życie w okresie lat 30-tych XX wieku. Następnie kontynuowała opowieść o braciach Zasławskich w „Gonitwie chmur”, by później zaskoczyć czytelników dwiema powieściami osadzonymi w świecie orientu „Cieniem sułtana” i „Krwawym morzem”. Jej najnowsza powieść „Willa pod Zwariowaną Gwiazdą” ukazała się pod koniec stycznia.

Wszystko zaczęło się od scenariusza sztuki szkolnej, który autorka stworzyła, będąc w drugiej klasie szkoły podstawowej. Jak wspominała, pisała od najmłodszych lat, tworzyła teksty musicali, eseje, w końcu porzuciła pracę w kancelarii prawnej, by pisać książki. Zafascynowana historią i zakochana w Warszawie (przez wiele lat była przewodnikiem w stolicy) nakreśliła nostalgiczny, piękny obraz, na tle którego rozgrywa się historia o marzeniach młodych ludzi, stojących u progu dorosłości i poszukujących swojego miejsca w świecie. Wiedzę zdobytą na studiach wykorzystała tworząc barwny, zwiewny, oszałamiający, ale również bardzo żywy świat Imperium Osmańskiego, dający każdemu obywatelowi szansę na awans społeczny. W końcu zaś opowiedziała historię o rodzinie Żabińskich, którzy w okresie II wojny światowej w Warszawskim zoo stworzyli prawdziwą arkę dobroci, azyl dla wszystkich ludzi, pragnących ukojenia wśród wojennej zawieruchy.

Jak sama przyznała ma w głowie wielką ilość pomysłów na kolejne fabuły. Pragnąc uczyć historii przez powieści skrupulatnie przygotowuje się do pisania książek, sięga do licznych źródeł, dba nawet o najmniejsze detale. Przy tym buduje świat, który jest przyjazny dla czytelnika, ciekawy, wciągający, żywy, pełen emocji. Jej bohaterowie to przede wszystkim marzyciele, ale tacy, którzy zderzają się z rzeczywistością, przeszkodami, stają wobec dylematów, decyzji. Jednak nawet wobec ciężkich sytuacji pozostają wewnętrznie wolni. Poza pragnieniem uczenia myślenia za pomocą literatury autorka chce również ukazać dobro człowieka, który jak podkreślała, potrafi być naprawdę niezwykły, podobnie jak otaczający go świat.

Zarówno od siebie jak i od redaktora wymaga naprawdę wiele, by powstająca książka była jak najlepsza. Potrafi wiele razy pracować nad kształtem powieści, poprawiać ją aż jest zadowolona z efektów swojej pracy. Nie lubi czasowników „być” i „mieć”, za to uwielbia przymiotniki. Maria Paszyńska dała się poznać jako bardzo otwarta osoba, która jest także wymagającym czytelnikiem. Zapytana o ulubione książki wymieniła „Biblię”, „Źródło” Ayn Rand, „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego, „Lalkę” Bolesława Prusa czy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Opowiadała o literackich planach i marzeniach, między innymi wymarzonym lektorze powieści. Uchyliła również rąbka tajemnicy, wyznając, że w tym roku czytelnicy będą mogli zapoznać się z kolejnymi fabułami, w tym z kontynuacją orientalnej serii.

Serdecznie dziękujemy Marii Paszyńskiej i uczestnikom spotkania za pełen ciepła i emocji literacki wieczór.

2018-03-05 / godz. 18:00