Spotkania autorskie

"Mówiąc nie tylko do siebie" spektakl literacko-muzyczny

W czwartkowy wieczór 29 września o godz. 18:00 wybitna aktorka Zofia Kucówna przy wtórze harfy wprowadzi nas w osobisty świat Julii Hartwig.

Poetka, niezrównana mistrzyni poematów pisanych prozą, „mówi nie tylko do siebie. W Swej swoistej biografii, ukrytej w twórczości, odnajdujemy również drogi naszego życia, z tą jednak różnicą, że opowiedziane talentem Pięknego Człowieka.

W spektaklu sceny z poszczególnych etapów  życia Poetki,  wchodzące równocześnie w muzyczny dialog z dźwiękami harfy, ukazują  „Powrót do domu dzieciństwa” w Lublinie, „Przywoływanie” rodzinnych i koleżeńskich twarzy, miłości, budowanie własnej rodziny, podróże, walkę o wolną Polskę, samotność, przenikanie się dwóch światów .

Autorka urzeka nas językiem niezwykle precyzyjnym, jasnym, powściągliwym, bez zbędnych upiększeń, nie wolnym jednak ani od piękna, ani od głębi, ani od humoru, przeciwstawiającym się niechlujnej, byle jakiej, nieprecyzyjnej mowie, bezładnej poezji.

Julia Hartwig staje przed nami jako „poezja uosobiona”
 i próbuje czynić nasze doświadczenia uosobieniem poezji.  Sama  doświadczona przez życie  – w prostych, pozbawionych patosu słowach – promieniuje mądrym spokojem i duchowym wyciszeniem. Promieniuje – ciepłem, dobrem, światłem – ponad mody i cierpienie, zaliczona przez swego Męża, Artura Międzyrzeckiego, „do tego pięknego grona osób zawsze z sobą tożsamych”.  M. KOMOROWSKA

2016-09-29 / godz. 18:00