ZAMKNIJ WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ
Biblioteka Wilanowska

Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie autorskie z Anną Kamińską

Spotkanie autorskie z Anną Kamińską

11 września br. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej Bibliotece Panią Annę Kamińską autorkę książek „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych”, „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”.

Anna Kamińska niewątpliwie pisze o kobietach niezwykłych, które urzekają, przełamują schematy, których nie da się zaszufladkować, czy zamknąć w ciasne ramy stereotypu. Autorka podczas spotkania mówiła o fascynacji bohaterkami swoich książek, Wandzie i Simonie. Wspominała intrygujące spotkania z rozmówcami, którzy przybliżali jej sylwetki tych niesamowitych osób. Konwersacje, które wyciągały na światło dzienne zdarzenia, uczucia, refleksje. Które ożywiały przeszłość i niejednokrotnie pozostawiały pytanie, co by było gdyby. Nasz gość z ogromną otwartością odpowiadał na zadawane pytania, przybliżając uczestnikom spotkania swoje reporterskie wyprawy, podkreślając emocjonalność wyznań i tego, że takie spotkania przeżywa się w sposób dogłębny. Wracają one bowiem do autora jeszcze na długo po zakończeniu pisania.

Nasz gość przybliżył wszystkim sylwetkę Wandy Rutkiewicz, kobiety szalenie ambitnej, wyprzedzającej swój wiek. Osoby, która żyła górami, realizacją idei „karawany marzeń”. Himalaistki ciągle wspinającej się nie tylko na kolejne szczyty górskie, ale i szczyty własnych możliwości i wytrzymałości. Pierwszej kobiety na szczycie K2, w niczym nieustępującej mężczyznom. Wanda Rutkiewicz żyła dla wspinaczki, ciągle w rozjazdach. Nie dla niej była spokojna codzienność i ognisko domowe. Twierdziła że umrze w górach i nie myliła się. Choć nigdy nie znaleziono jej ciała, oficjalnie uznano, że zmarła 13 sierpnia 1992 roku. Jak wszyscy ludzie gór miała twardy charakter, ale nosiła w sobie i ogromne pokłady ciepła. Wanda nie rywalizowała z mężczyznami. Chciała przez całe życie być pierwszą, najlepszą, stale przekraczać swoje ograniczenia, ale mierząc się z kobietami. Jej życie nacechowane było ciężką pracą. Ciągle zmagała się z niechęcią wobec swojej pasji, którą uważano za typowo męską, problemami z organizowaniem wypraw, docinkami najsłynniejszych himalaistów. Nie przejmowała się złośliwością. Niezmordowanie parła do przodu, przekraczając kolejne granice. Bezustannie szła w górę dosłownie i w przenośni.

Uczestnicy spotkania usłyszeli również opowieść o zbieraniu materiałów do książki o Simonie Kossak, kobiecie wyprzedzającej swój czas, niezwykłej, niedocenionej. Anna Kamińska dała szansę szerszej publiczności poznać tę fascynującą osobowość, zdecydowanie wartą zapamiętania. Opowiedziała historię, którą owiewała mgła tajemnicy i która znana była jedynie niektórym. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na piękny styl autorki oraz takt, z jakim tworzy kolejne publikacje, szukając nie sensacji, ale prawdy o portretowanych bohaterkach. Niewątpliwie z kart książki wyłaniają się osoby nieprzeciętne, frapujące i doskonale widać to w sposobie ich opisywania. Anna Kamińska tworzy ze szczerym zainteresowaniem i podziwem dla kobiet, które przełamywały schematy, wybijały się w swoim środowisku i miały odwagę być inne.

Wśród licznie zgromadzonej publiczności na spotkaniu znaleźli się także goście z Wrocławia. Składamy serdeczne podziękowania Pani Annie Kamińskiej za interesujące i pełne ciepła spotkanie, wszystkim uczestnikom oraz Dyskusyjnemu Klubowi Książki, dzięki któremu mogliśmy porozmawiać z autorką „Wandy”.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

2017-09-11 / godz. 18:00

Zdjęcia z wydarzenia

Nowości

1
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2
6

Kontakt do filii

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Powsin" (Wypożyczalnia 126) ul. Przyczółkowa 27a > tel. 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl
Filia „Radosna” (Wypożyczalnia 133) ul. Radosna 11 > tel. 22 764 82 81
e-mail: radosna@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Miasteczko Wilanów" (Wypożyczalnia 137) al. Rzeczypospolitej 14 > tel. 22 642 24 26
e-mail: mw@bibliotekawilanowska.pl

Biblioteka w mediach społecznościowych

logologologologo
W 2022 roku zakup nowości w wysokości 47 500 zł dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
fb BIBLIOTEKA W SERWISIE FACEBOOK.COMbip BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ