Biblioteka zawsze po drodze... - PIKNIK 2011

Parafrazując hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek, 14 maja Biblioteka w Wilanowie była każdemu po drodze, nikt jej nie mijał – wchodził.

Tego dnia, jak co roku w naszej w Bibliotece, odbył się bowiem piknik rodzinny ze sztuką w tle. Odbył się przede wszystkim pod znakiem występów najmłodszych czytelników – dzieci do lat 3, które co tydzień spotykają się na zajęciach w bibliotecznym Klubie Małego Czytelnika, przedszkolaków – „Wesołych Kubusiów” i trojga małych reprezentantów z Przedszkola „Dzieciątka Jezus”, a także nieco starszych dziewczyn (dziewczynek), tworzących biblioteczną grupę teatralną. One wystawiły sztukę teatralną pt.: „Czarownice są wśród nas”. Na piknikowej scenie zaprezentowało się również Wilanowskie Koło Seniora – przedstawiciele kolejnego bardzo ważnego i niezwykle aktywnego ogniwa czytelniczego Biblioteki.

Jako że majówce przyświecało motto wyraźnie nawiązujące do idei czytelnictwa, impreza była znakomitą okazją, by uhonorować najlepszych – młodych i dorosłych – Czytelników Biblioteki. Ci, którzy przekroczyli termin zwrotu, mogli z kolei jedyny raz w roku – bezkarnie, anonimowo i na własną odpowiedzialność – zwrócić książki, wrzucając je przez „oznakowane” okno do wielkiego pudła.

Książki można było również kupić – w bibliotecznym antykwariacie oraz przy stoisku, gdzie na swoich Czytelników oraz ich dziadków i rodziców czekał uśmiechnięty, chętny do rozmowy i gotowy do składania autografów Marcin Brykczyński.

Panie bibliotekarki z powsińskiej Filii zapraszały do pluszakowego kącika, a prowadzący – Mariusz Krzemiński – do konkursów-zagadek. Był też cieszący się niezwykłą popularnością, zarówno wśród młodszych, jak i starszych, punkt czerpania papieru oraz miejsce, przy którym można było samemu wykonać wisiorek. Po przeciwnej zaś stronie, na ścianie biblioteki – ścianie twórczości – dzieci malowały, czym się tylko dało, swoje obrazy. Żadne nie wyszło tego dnia bez choćby najmniejszego upominku.

Nagrodzeni zostali również autorzy najlepszych, zdaniem jury i internautów, prac fotograficznych, zgłoszonych do I Konkursu Fotograficznego Biblioteki pt.: „Przyłapani na czytaniu”.

Zwieńczenie pikniku stanowił pokaz tresury psów oraz, co stało się już tradycją, spektakl teatralny w wykonaniu profesjonalnych aktorów. Tym razem była to „Odyseja” Teatru Wariacja.

Zdjęcia: Paweł Kamiński ↓