Dzień Języka Ojczystego w książkach

Czy znacie pochodzenie różnych słów i powiedzeń? Wiecie, skąd wzięło się wyrażenie "dać komuś arbuza"? Czasami używamy pewnych konstrukcji nie do końca zdając sobie sprawę, skąd pochodzą. Małgorzata Strzałkowska w książce "Dawniej czyli drzewiej" odkrywa przed odbiorcami fascynujący świat języka.

Czy wiecie, z którego języka pochodzi najwięcej zapożyczonych słów? A może potraficie wymienić kilka, które wpłynęły na polszczyznę?

W książce "Wihajster czyli przewodnik po słowach" Michał Rusinek opowiada o codziennie używanych przez nas słowach, których pochodzenia czasami sobie nie uświadamiamy, w tym o niemieckim słowie wytrychu - Wihajster.

Co oznaczają poszczególne słowa? Gdzie możemy je odnaleźć? Grzegorz Leszczyński zaprasza na wędrówki po literaturze i języku, opisując słowa, których używamy na co dzień i które być może dopiero poznamy w trakcie lektury.

Językowe anegdoty, które przedstawia Michał Rusinek wywołują uśmiech na twarzy i pokazują, że rzeczywistość językowa może być porywająca.

Jest wiele publikacji, które pozwolą nauczyć się nam ładnie pisać. Na rynku możemy odnaleźć dużą liczbę poradników, dających wskazówki, jak pracować nad stylem pisania i wypowiedzi. Jest nawet "Słownik dobrego stylu", który ułatwia językowo-stylistyczne zmagania.

Proponujemy publikację o imionach, z której wynika, że ciężko jest namierzyć Agnieszkę, bo albo zmienia adres, albo tuła się gdzieś po świecie. A Kamil Stoch znika z domu wraz z pojawieniem się śniegu. Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze znajdziecie na stronach książki Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka, to informujemy, że książka jest dostępna w Bibliotece Głównej przy ul. Kolegiackiej 3 oraz w filii przy ul. Radosnej 11.

2021-02-21 / godz. 17:00