"Językowe supełki" dzień 1-7

Przygotowaliśmy dla Was zadania o różnym stopniu trudności. Dotyczące zarówno staropolszczyzny jak i języka współczesnego.

Poniżej znajdziecie kartę odpowiedzi, którą należy wypełnić i przesłać na adres: wilanow@bibliotekawilanowska.pl lub dostarczyć osobiście do Biblioteki Głównej przy ul. Kolegiackiej 3.

Na odpowiedzi czekamy do 28 lutego 2022 roku.

Na zwycięzców czekają nagrody niespodzianki.

Karta odpowiedzi do pobrania TUTAJ.

Dzień pierwszy

Przed Wami pierwsze zadanie konkursowe. Jak przystało na Walentynki, związane oczywiście z miłością :).

Dzień drugi

Czasami przyjmujemy nazewnictwo z języka obcego. Innym razem spolszczamy wyrazy lub wymyślamy własne. I właśnie z nazewnictwem związane jest dzisiejsze zadanie.

Dzień trzeci

Dziś będzie nie tylko językowo, ale i geograficznie. Jest wiele miejscowości, które mają piękne nazwy. Inne są nieco tajemnicze, śmieszne lub wydawałoby się zwyczajne. Każda z nich ma ma za sobą, jakąś historię i właśnie o nią dziś pytamy.

Dzień czwarty

Dziś będzie trudno, kreatywnie i wymagająco. Przygotujcie sobie kubek kawy, herbaty, jakieś ciacho oraz długopis i kartkę. Przed Wami wyzwanie, które wymaga humoru, skupienia i fantazji. A zatem, do dzieła! Trzymamy za Was kciuki.

Dzień piąty

Dziś przenosimy się w przeszłość. Będzie o słowach i wyrażeniach, które funkcjonowały dawniej, czyli archaizmach. Na pewno znacie słowa, które dziś znaczą co innego lub w ogóle nie funkcjonują. Ale czy sprostacie naszemu zadaniu?

Dzień szósty

Zbliżamy się do końca naszej zabawy. Dziś przygotowaliśmy dla Was zagadkę związaną ze zmianami znaczeniowymi. Na pewno zdarzyła się Wam sytuacja, gdy okazało się, że pewne słowa znaczyły coś więcej, mniej lub zupełnie co innego. Zobaczcie poniżej, o co dziś pytamy :).

Dzień siódmy

To już ostatnia zagadka. Mamy nadzieję, że poprzednie nie sprawiły Wam dużej trudności. Dziś będzie o języku współczesnym, a nawet bardzo współczesnym, bo młodzieżowym. Czujecie się na siłach wkroczyć do językowego królestwa młodych ludzi?

2022-02-28 / godz. 20:00