ZAMKNIJ WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ
Biblioteka Wilanowska

Książka na sobotę - Evelina Daciute „Szczęście to lis”

Książka na sobotę - Evelina Daciute „Szczęście to lis”

Evelina Daciute „Szczęście to lis”, przeł. Joanna Tabor, ilustr. Aušra Kiudulait, wyd. Adamada, Gdańsk 2022.

W pewnym mieście jest wielkie drzewo, w którym mieszka rodzina. Tata zajmuje się transportem towarów. Lata codziennie helikopterem z lądowiska w koronie drzewa do różnych miast, by dostarczać im potrzebne rzeczy. Mama zajmuje się domem, a syn Paweł chodzi po 3 bułeczki do piekarni. Nigdy jednak nie podąża tą samą drogą tam i z powrotem, bo to nudne. O wiele ciekawiej jest przecież wędrować różnymi ścieżkami i obserwować tyle rzeczy, które dzieją się dookoła. Paweł ma też pewien powód, dla którego wraca inną drogą. Otóż na niej czeka na niego przyjaciel – lis.

Rudy filozof, bo tak można go nazwać często opowiada chłopcu historie, które są trudne do zrozumienia dla bohatera, choć lisowi wydają się zupełnie proste. Paweł stara się je pojąć i sam też opowiada przyjacielowi różne rzeczy. W serce Pawła zakrada się jednak niepokój, gdy zapytany lis odpowiada, że nadejdzie dzień, w którym wyruszy gdzie indziej, tam gdzie jego miejsce. Chłopiec nie rozumie dlaczego, ale otrzymuje filozoficzną odpowiedź – tak już musi być. Tymczasem w życiu bohatera szykują się wielkie zmiany. Co takiego na niego czeka? Przekonacie się zaglądają do książki Eveline Daciute.

„Szczęście to lis” to bardzo mądra książka, dzięki której można rozmawiać z dziećmi o wdzięczności. Bohaterowie opowiadają o tym, czym jest dla nich szczęście. Udzielający Pawłowi nauk lis, zapoznaje go ze światem. Choć czasami wydaje się to szorstkie, pokazuje różnice charakterów oraz to, że każdy jest inny i w różny sposób rozumie pojęcia. Książka daje wiele tematów do rozważań, jak przyjaźń, rozłąka, zmiany życiowe, radość, smutek, zaniepokojenie, strach, relacje, złość, brak zrozumienia czy czas, którego trzeba, by przyzwyczaić się do nowych rzeczy. Evelina Daciute uzmysławia, czym jest relacja, jak ważni są dla nas przyjaciele i co naprawdę liczy się w życiu. Książka zachwyca treścią i ładnie komponuje się z ilustracjami wykonanymi w ciekawym stylu. Jeśli szukacie dobrej i mądrej publikacji do rozmowy z dzieckiem „Szczęście to lis” nada się idealnie.

2022-09-03 / godz. 10:00

Nowości

1
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2
6

Kontakt do filii

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Powsin" (Wypożyczalnia 126) ul. Przyczółkowa 27a > tel. 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl
Filia „Radosna” (Wypożyczalnia 133) ul. Radosna 11 > tel. 22 764 82 81
e-mail: radosna@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Miasteczko Wilanów" (Wypożyczalnia 137) al. Rzeczypospolitej 14 > tel. 22 642 24 26
e-mail: mw@bibliotekawilanowska.pl

Biblioteka w mediach społecznościowych

logologologologo
W 2022 roku zakup nowości w wysokości 47 500 zł dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
fb BIBLIOTEKA W SERWISIE FACEBOOK.COMbip BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ