ZAMKNIJ WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ
Biblioteka Wilanowska

Książka na sobotę - Marta Dzienkiewicz "Pionierzy, czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków"

Książka na sobotę - Marta Dzienkiewicz "Pionierzy, czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków"

Marta Dzienkiewicz, Pionierzy, czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków, wyd. Dwie Siostry, Warszawa 2013.

Słyszeliście kiedyś o tym, że na długo przed produktem Microsoftu nasz rodak, Jacek Karpiński skonstruował komputer, który był mniej więcej rozmiarów dzisiejszego komputera stacjonarnego? W Andach jest pasmo, które nosi imię Ignacego Domeyki, a w Chile znajdziecie wiele szkół, placów, ulic i auli nazwanych na jego cześć. Był on bowiem nie tylko odkrywcą bogatych złóż naturalnych, ale nauczył miejscowych ich wydobycia i poświęcił lata na edukację zarówno dzieci jak i dorosłych. Ernest Malinowski zasłynął jako budowniczy kolei transandyjskiej, który to projekt pokazał jego geniusz. Trzeba było bowiem sprytu, intelektu i niebanalnych rozwiązań, by budować w tak trudnym terenie. Helena Rubinstein zamiast grzecznie pozwolić wydać się za mąż za starszego człowieka, którego nie kochała, wyjechała do Australii, gdzie zaczęła produkować i sprzedawać kosmetyki. Jej żyłka do interesów i wielka pracowitość sprawiły, że stała się właścicielką jednej z największych na świecie firm kosmetycznych i jedną z najbogatszych osób na Ziemi. Czy ktoś z Was wiedział, że wynalazca kamizelki kuloodpornej Kazimierz Żegleń był zakonnikiem? Dwoił się i troił, by sprzedać swój innowacyjny wynalazek. Ostatecznie po wielu perypetiach przerzucił się na produkcję opon samochodowych, na czym całkiem nieźle zarobił. Witaminy również odkrył Polak. Kazimierz Funk był bardzo pracowity i to właśnie dzięki swojemu zapałowi zmienił medycynę na zawsze.

Sięgnijcie po książkę Marty Dzienkiewicz i przekonajcie się, że Polska jest obecna w wielu miejscach na świecie, choć nie zawsze o tym wiemy. Polacy robili niesamowite rzeczy. Przyczyniali się do rozwoju różnych dziedzin nauki. Byli niczym superbohaterowie, którzy zmienili świat. Przeczytajcie o niesamowitych losach mężczyzn i kobiet zapisanych na kartach historii. Choć dedykowana dzieciom książka może dostarczyć ciekawych i nieznanych informacji także wielu dorosłym. Polecamy.

2022-03-19 / godz. 10:00

Nowości

1
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2
6

Kontakt do filii

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Powsin" (Wypożyczalnia 126) ul. Przyczółkowa 27a > tel. 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl
Filia „Radosna” (Wypożyczalnia 133) ul. Radosna 11 > tel. 22 764 82 81
e-mail: radosna@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Miasteczko Wilanów" (Wypożyczalnia 137) al. Rzeczypospolitej 14 > tel. 22 642 24 26
e-mail: mw@bibliotekawilanowska.pl

Biblioteka w mediach społecznościowych

logologologologo
W 2022 roku zakup nowości w wysokości 47 500 zł dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
fb BIBLIOTEKA W SERWISIE FACEBOOK.COMbip BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ