ZAMKNIJ WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ
Biblioteka Wilanowska

Książki na Światowy Dzień Ziemi

Książki na Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia czyli w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej oraz równonocy jesiennej na półkuli południowej obchodzimy Światowy Dzień Ziemi nazywany również Międzynarodowym Dniem Ziemi. Jego ideą jest propagowanie ekologicznego stylu życia oraz kształtowanie ekopostaw w społeceństwie. Pomysłodawcą tego wydarzenia był John McConnell. Pierwszy raz obchodzono je 21 marca 1970 roku. Termin obchodów został w 2009 roku przesunięty na 22 kwietnia. 

Z tej okazji prezentujemy Państwu książki o ekologii, zero waste i przyrodzie dostępne w naszej Bibliotece: 

Książki dla dzieci:

1. Aleksandra Woldańska-Płocińska „Śmieciogród” wyd. Papilon

Nie chcemy, żeby Ziemia każdego dnia stawała się coraz większym Śmieciogrodem…
Możemy pomagać planecie małymi krokami: używając bawełnianych toreb, bidonu zamiast plastikowych butelek, segregując śmieci.
Przekonaj się – to łatwe!
(...) Autorka bierze na warsztat inny ważny dla świata temat: śmieci, niemarnowania, zero waste, ekologii i dbania o Ziemię.
Śmieciogród składa się z 38 rozkładówek z kolorowymi i zabawnymi ilustracjami w dużym formacie. Krótkie, przystępne teksty zawierają wiele informacji i ciekawostek. Książka w ciekawy sposób, zarówno w warstwie tekstowej, jak i ilustracyjnej, opowiada o historii opakowań (od tych naturalnych po syntetyczne) oraz o tym, co możemy zrobić teraz, metodą małych kroków, by uchronić Ziemię przed zalaniem plastikiem i staniem się wielkim Śmieciogrodem.

2. Gerda Raidt „Śmieci’ wyd. Babaryba.

Ludzie pozostawiają po sobie przeogromną ilość śmieci!
Możemy je znaleźć nie tylko na wysypiskach czy w spalarniach, ale i w lasach, w oceanach, w kosmosie, na Księżycu, a nawet na Marsie! Czy wiecie, dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?
W dawnych czasach nie wszystko trafiało do kosza, a większość odpadków udawało się przetworzyć. Jak więc obecnie ograniczyć ilość produkowanych śmieci? I czy recykling rozwiąże problem ich nadmiernej ilości? A może da się prowadzić życie całkowicie bezśmieciowe (zero waste)?
Z tej książki dowiecie się nie tylko wszystkiego o śmieciach, ale też odkryjecie, jak skutecznie walczyć z ich nadmiarem, tak by uchronić naszą Ziemię przed ekologiczną katastrofą!

 3. Alex Frith „Recykling i odpadki” wyd. Firma Księgarska Olesiejuk

Co się dzieje ze śmieciami po tym, jak wyrzucicie je do kosza?
Dowiedzcie się tego, przeglądając tę książkę i otwierając kolejne okienka. Czym jest recykling? Jak działa sortownia odpadów i jakie maszyny pracują na składowiskach?
Znajdziecie tutaj odpowiedzi na powyższe pytania i przekonacie się, że sortowanie śmieci i recykling są niezwykle ważne.

4. Gleen Murphy „Globalne ocieplenie” wyd. Oficyna Wydawnicza MULTICO

Coraz częściej słyszysz o globalnym ociepleniu. Globalne ocieplenie to temat ważny i aktualny. Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana za wysiłki na rzecz upowszechniania wiedzy o zmianach klimatu. Przyszłość Ziemi jest troską naukowców i polityków, ale przekonaj się, jak wiele zależy od Ciebie! Dowiedz się: * Co to jest globalne ocieplenie? * Co to dla nas oznacza? * Co wspólnie możemy zrobić? * Co Ty możesz zrobić? Przeczytaj, żeby zrozumieć. Przeczytaj, by chronić naszą planetę.

5. Jenny Bonnin, Kim McKay „Ekologiczne dzieciaki. 100 rzeczy, które możesz zrobić by ocalić planetę” wyd. National Geographic

Pomóż ocalić naszą planetę! Czy wiesz, co jest najlepszym źródłem energii? Czy rozumiesz takie terminy jak recykling, ślad węglowy i globalne ocieplenie? Czy wiesz, jaki środek transportu jest najbardziej ekologiczny? Czy potrafisz zorganizować ekologiczne przyjęcie? Czy umiesz odróżnić surowce naturalne od syntetycznych? Czy wiesz, jak ocalić drzewa i dlaczego jedzenie świeżych warzyw i owoców jest korzystne dla środowiska? Czy potrafisz zmienić śmieci w dzieła sztuki? Czy słyszałeś o ekoturystyce? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w książce Ekologiczne dzieciaki pełnej zabawnych, łatwych i praktycznych sposobów na poprawienie kondycji naszej planety. Dzięki nim ochrona Ziemi będzie dużo łatwiejsza i ciekawsza. Kim McKay i Jenny Bonnin proponują 100 praktycznych wskazówek i zabawnych sposobów na zmniejszenie niekorzystnego wpływu na klimat. Znajdziesz tu również wiele interesujących stron internetowych, które pomogą ci uzupełnić wiedzę o ekologii. Zastanów się nad swoim wpływem na środowisko. Pomyśl o tym, jak zużywać mniej wody, energii i produkować mniej śmieci. Dbaj o środowisko, a i ono zatroszczy się o ciebie. Możesz zmienić świat!

6. Katarzyna Sowula, Agata Dudek „Dzień cukierka bez papierka czyli EkoZosia sprząta świat” wyd. Dwie Siostry

Zosia ma 9 lat, bujną fantazję i ulubiony kolor: zielony. Marzy o własnym psie, ale cóż - na razie hoduje pod łóżkiem szybko rosnący bałagan. Nie z lenistwa, o nie! Po prostu w tym wieku człowiek ma na głowie tyle ważniejszych spraw... Zwłaszcza gdy postanowił wypowiedzieć wojnę śmieciom i posprzątać cały świat! A w dodatku musi chodzić do szkoły i odrabiać lekcje.
Zabawna minipowieść o przygodach przejętej ekologią dziewczynki wywołuje szeroki uśmiech i zachęca do namysłu nad tym, jak każdy z nas może dbać o czystość naszej planety.

7. Patrick Geogre „Uratuj Ziemię! Jak możemy pomóc Ziemi?” wyd. Bajka

Patrick George, autor światowego bestsellera „Uratuj mnie!” („Animal Rescue”) swoją nową książkę poświęca ekologii. Transparentne przekładki, dzięki którym mali czytelnicy „ratują Ziemię”, przez zabawę uświadamiają dzieciom (już nawet trzylatkom!), że mogą mieć realny wpływ na otaczający świat, że robiąc codziennie zaledwie kilka prostych rzeczy, można zadbać o szczęśliwą przyszłość planety, która jest naszym domem.
Segreguj śmieci, gaś zbędne światło, baw się na dworze, jedz więcej warzyw i mniej mięsa, pomagaj pszczołom, wybieraj rower zamiast samochodu, podaruj przedmiotom drugie życie… Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić!
Ta książka to znakomity punkt wyjścia do rozmów z najmłodszymi o ekologii i zdrowym stylu życia. Działa na wyobraźnię!

8. Zofia Stanecka, Marianna Oklejak „Basia i śmieci” wyd. Egmont Polska

Tym razem mała Basia mierzy się z wielkim problemem zaśmiecenia środowiska. „Myślałaś kiedyś o tym, że jesteś wielorybem?” – pyta mamę Basia. Od tego przewrotnego pytania zaczyna się rozmowa o ekologii i brudnej stronie współczesnego świata. „Bo wieloryby nie mogą jeść torebek” – słusznie zauważa Basia. Dziewczynka odkrywa, że świat wokół niej nie jest tak różowy i wszyscy mamy za uszami. Używamy foliowych torebek, plastikowych opakowań, słomek. Krótko mówiąc, śmiecimy.
Basia otwiera oczy młodym czytelnikom na jedno z najpoważniejszych wyzwań dzisiejszego świata: zanieczyszczenie środowiska. Razem z Basią dowiadujemy się:
- czym jest ekologia,
- jak ludzie zanieczyszczają środowisko,
- jak nasze działania wpływają na przyrodę,
- co możemy zrobić, żeby zmienić nasze nawyki.

9. Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś „Co zrobić z tą górą śmieci?" Wyd. Adamada

To jest książka dla mniejszych i większych dzieci, choć powinni ją przeczytać także dorośli. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, by na serio zatroszczyć się o Ziemię…
Czytając książkę od początku do końca, poznasz kilka praktycznych sposobów na ograniczenie ilości odpadów. Dlaczego nie wszystkie? Bo nikt ich nie zna, ciągle powstają nowe! Może i ty coś wymyślisz? Przeglądając strony od końca do początku, zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez strzałki, zobaczysz, jak bardzo zasypaliśmy świat odpadami. Coś z tym trzeba zrobić...

10. Eliza Saroma-Stępniewska, Iwona Wierzba i inni „Draka Ekonieboraka” wyd. Albus

Ekonieborak, tytułowy bohater naszej nowej książki pt. „ Draka Ekonieboraka” zaprasza Was do swojego świata. Podróżuje w nim terenówką, robi zakupy i pranie, gromadzi śmieci, ogląda telewizję i korzysta z komputera przy włączonym świetle. Ekonieborak mieszka wśród nas, może jest twoim krewnym, sąsiadem, może ty sam niekiedy zachowujesz się podobnie do niego?
Każdy z nas popełnia ekologiczne grzechy. Profesor Sumienie liczy na to, że dokona się w Tobie EKOprzemiana!
Pośmiejmy się – my dorośli – z samych siebie! Pozwólmy dzieciom pośmiać się z dorosłych!

11. Ji-Won Lee, Eun-Ju Kim „Plastik fantastik?” wyd. Babaryba

Czy potraficie wyobrazić sobie nasze życie bez plastiku?
Ludzie zużywają go ponad 300 milionów ton rocznie i liczba ta stale rośnie! Ale czy właściwie wiemy, z czego powstaje plastik, kiedy go wynaleziono i dlaczego? Czy jest szkodliwy, czy też pożyteczny? W tej książce znajdziecie nie tylko odpowiedzi na te pytania, ale też porady, jak korzystać z plastiku rozsądnie i jak radzić sobie z nadmiarem plastikowych śmieci. Przekonacie się też, że trzeba codziennie troszczyć się o środowisko naturalne i naszą piękną Ziemię.

Dla młodzieży i dorosłych:

1. Melissa Darwood „Luonto” wyd. Filia

Podczas trzęsienia ziemi siedemnastoletnia Chloris zostaje uratowana przez monstrualne ptaszysko. Orzeł jest Homanilem - dwudziestoletnim chłopakiem o imieniu Gratus. Zabiera dziewczynę do Luonto - osady, będącej odpowiednikiem biblijnej arki. Homanile żyją pod ludzką postacią, lecz gdy do głosu dochodzą silne emocje, ulegają przemianie w zwierzęta.
Między Chloris a Gratusem rodzi się zakazane uczucie. Jaką misję mają do spełnienia Homanile? Czy związek człowieczej dziewczyny z Homanilem ma szansę na przetrwanie?
Koniec świata nadchodzi. Żywioły pragną zemsty.
A może nic nie jest takie, jakim się wydaje...
Wolisz poznać gorzką prawdę czy upajać się słodkim kłamstwem?

2. Maja Wolny „Jasność” wyd. Mando

Zbliża się awaria świata. A z nią samozagłada.
W brytyjskim miasteczku Bethlem dochodzi do wybuchu elektrowni atomowej. Wprowadzony zostaje nowy reżim, a świat znany do tej pory przestaje istnieć. Roma Wilk, jak większość kobiet ocalałych z katastrofy, trafia do miejsca przypominającego połączenie szpitala psychiatrycznego i obozu. Codziennie wkłada ten sam uniform, łyka te same tabletki – diagnozą jest choroba popromienna. Mimo doskonałej opieki zachowanie Romy wzbudza niepokój lekarzy.
Czy kobieta cierpi na syndrom końca świata? A może ktoś inny żongluje prawdą…

3. Sylwia Majcher „Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste” wyd. Buchmann

Zmiana codziennych nawyków może być prosta i przyjemna! Rozpocznij pozytywne dla siebie i środowiska zmiany w swoim życiu z EKOplanerem! Znajdziesz w nim cotygodniowe ekowyzwania na cały rok, dzięki którym metodą małych kroków systematycznie i efektywnie wprowadzisz dobre zmiany w duchu zero waste w swoim życiu. Sylwia Majcher, autorka bestsellerowej książki "Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku" pomoże stworzyć indywidualny i dopasowany do subiektywnych potrzeb projekt zmian. W książce znajdziesz jeszcze wywiady z ekspertami (psychologami, wykładowcami, aktywistami), przydatne tipy i ciekawe rozwiązania na czas podróży, podczas codziennych dni w pracy, w domu, w kuchni, w szkole. Pełno tu także przepisów na smaczne dania sezonowe i podpowiedzi, jak gotować, aby niczego nie zmarnować. Wykorzystuję, nie marnuję to doskonała propozycja dla tych, którzy chcieliby wprowadzić pozytywne dla siebie oraz dla środowiska zmiany w swoim życiu. Planer został podzielony na cztery części zgodnie z porami roku, by jeszcze lepiej odpowiadać indywidualnym potrzebom. Możesz zacząć go uzupełniać, kiedy tylko chcesz!

4. Katarzyna Wągrowska „Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” wyd. Znak

Praktyczny poradnik, jak uratować świat.

Pierwsza książka o zero waste w Polsce.

„Kiedy pierwszy raz usłyszałam o ludziach, którzy nie produkują śmieci, myślałam, że to albo wielkie oszustwo, albo morderczy wysiłek. Nic bardziej mylnego!

Zero waste to droga do lepszego życia. To kupowanie na targach i w małych sklepikach świeżych produktów bez opakowań, u sprzedawców, którzy ze zdziwieniem odkładają na bok foliowe torebki. To półki, na których stoją tylko szklane opakowania, to smak i zapach bez sztucznych dodatków. Wreszcie – to czas spędzany wspólnie na aktywnościach, które okazują się lepszym prezentem dla najbliższych niż kolejny niepotrzebny przedmiot. Zero waste to frajda z tego, że ja sama mogę zrobić coś dobrego i wielkiego dla przyszłych pokoleń.

Chciałabym zaprosić cię do tego świata i dać ci praktyczny poradnik, jak być zero waste w Polsce. Jak zacząć? Na co uważać? Jak się nie zrazić? Jak ułatwić sobie życie? Jak zrobić domowy jogurt, makaron lub mydło? Zdziwisz się, jakie to proste! Ta książka pokaże ci, jak czerpać ze świata pełnymi garściami, nie niszcząc go”.

5. Jagna Niedzielska „Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia” wyd. Pascal

Czy wiesz, że wyrzucamy 30% naszych zakupów spożywczych? Najwięcej marnujemy pieczywa, wędlin, owoców, warzyw, nabiału. Jest jednak sposób, żeby temu przeciwdziałać! Kuchnia zero waste! Przyjrzyj się temu, co twoim zdaniem nie nadaje się do zjedzenia, i przekonaj się, jak zdrowo i naprawdę pysznie możesz to wykorzystać w kuchni. Wykorzystaj, nie marnuj!

Gotowanie zero waste to smaczne jedzenie, oszczędność, ekologia i brak wyrzutów sumienia! Bo wyrzucanie jedzenia to nie tylko problem etyczny, ale również strata pieniędzy.

Zupa dyniowa zagęszczana czerstwym chlebem

Pizza ze spodem z gniecionych ziemniaków

Omlet z resztkami warzyw

Jagna Niedzielska, szefowa kuchni i doradca kulinarny, odpowiada na pytania, jak robić zakupy, jak przechowywać żywność, jak gotować z resztek, a co rzeczywiście należy wyrzucić. Kuchnia zero waste to nie tylko gotowanie, ale sposób na życie. 

6. Areta Szpura „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” wyd. W.A.B.

Pierwsza tak przystępna książka pokazująca, jak każdy z nas może uratować świat.
Jeszcze niedawno Areta Szpura robiła furorę w przemyśle modowym. Ubrania marki "Local Heroes", której jest współzałożycielką, nosiły Rihanna, Miley Cyrus, Ellie Goulding, Kylie Jenner czy Justin Bieber. Pasmo sukcesów nie zmniejszyło jednak wrażliwości autorki na to, jak nieekologiczny jest świat mody. Przerażona tym, jak ogromne ilości śmieci produkuje przemysł tekstylny, Areta porzuciła pracę nad świetnie prosperującą marką, by skupić się na ratowaniu planety. To ona, wraz z redakcją serwisu Noizz, zapoczątkowała akcję "Tu pijesz bez słomki". Jednak samo ograniczenie słomek to za mało, czas na wielkie zmiany!
Przed Wami pierwszy kompleksowy poradnik pokazujący, jak małymi krokami każdy z nas może dbać o planetę. Porady Arety i jej rozmowy ze specjalistami z zakresu ekologii, zero waste, zdrowego (dla nas i planety) żywienia pokażą Ci, jak ekologicznie dbać o swój dom, minimalizować liczbę wytwarzanych odpadów i korzystać z zasobów naszej planety tak, by nie nadwerężać jej sił.
Oczywiście Areta nie byłaby sobą, gdyby nie zadbała o to, aby książka została wydana w maksymalnie ekologiczny sposób.

7. „F**k plastik. 101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat” wyd. Prószyński Media

Nie możesz spać, bo dręczą cię myśli o 51 bilionach fragmentów plastiku pływających w oceanach? Nie panikuj! Wojna z plastikiem już się rozpoczęła. Kolejne rządy, firmy i korporacje na całym świecie przyglądają się pandemii plastiku, zanim jednak ich działania przyniosą wymierne rezultaty i na rynku pojawią się dobre zamienniki dla tego tworzywa, sami możemy aktywnie przystąpić do działania. W tej książce znajdziesz 101 wskazówek, co możesz zrobić - jako pojedynczy człowiek - aby nie korzystać z jednorazowych wyrobów plastikowych i pomóc uratować planetę. 

Żywność i napoje - możesz kupować świeże warzywa zamiast mrożonych, a zamiast folii spożywczej używać owijki z woskiem pszczelim.
W domu - możesz kupować mydło w kostce zamiast w płynie, możesz też zrezygnować z gąbek do mycia naczyń na rzecz naturalnych ścierek.
Styl życia - możesz zorganizować przyjęcie bez użycia plastiku, możesz też znaleźć dobre kosmetyki do makijażu dostępne w ekologicznych opakowaniach.
Razem możemy uratować oceany. Razem uratujemy oceany!

8. Jakub Chełmiński „Smog. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać? Wydawnictwo Poznańskie

W Trójmieście batalię ze smogiem rozpoczęto już w ubiegłym stuleciu.
W Warszawie to aktywiści wskazują błędy urzędnikom i apelują o wymianę pieców.
Na Śląsku z pomocą przychodzą drony.
W Skawinie stężenie zanieczyszczeń jest tak duże, że mieszkańcy mówią „wyjść na otwarte powietrze”, bo o świeżym mogą tylko pomarzyć.
Jakub Chełmiński odwiedza wielkie aglomeracje, miasta oraz wsie, by zobaczyć jak w praktyce wygląda problem smogu w Polsce i jakie są przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Opisuje zaangażowanie mieszkańców i rozmawia z działaczami, którzy niejednokrotnie walczą nie tylko ze smogiem, lecz także z urzędowymi procedurami. Rewiduje fakty i mity narosłe wokół smogu: czy paląc drewnem w piecu też możemy przyczyniać się do jego powstawania? Co bardziej truje środowisko: diesel czy benzyna? Dlaczego wiele maseczek antysmogowych jest nieskutecznych? Czy wdychając zanieczyszczone powietrze będziemy żyć rok krócej? Jak działają tabletki antysmogowe? I czy Kraków ma najgorsze powietrze ze wszystkich miast w Polsce?
Prawdziwa.
Zrozumiała.
Szokująca.
Polaku, Polko, dzięki niej otworzysz oczy i uszy i już nie będziesz mógł ich zamknąć na smog, który pozbawia życia i zdrowia nas i naszych bliskich. Zrozumiesz, że dziś państwo postawione jest na głowie – rocznie przedwcześnie umiera 45 tysięcy ludzi, żeby garstka innych mogła więcej zarobić lub nie narazić się wyborcom. Kiedy już poznasz prawdę, możesz zacząć działać. Działajmy razem! Katarzyna Ankudowicz, aktorka i ambasadorka akcji #pozywamsmog

9. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew” wyd. Otwarte

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

10. Urszula Zajączkowska „Patyki, badyle” wyd. Marginesy

Relacja badaczki samotnie podążającej ścieżkami natury. To pogranicze fizyki Newtona i poetyki, to matematyka i filozofia, a przede wszystkim szczera czułość dla żyjących zielonych istot.
Czym są ekspresje roślinnego życia? Jak je wyrazić w granicach języka? Jak poruszają się pędy mięty i dyni? Czy wpływa na nie Księżyc? Co robi wiatr koronom drzew? W jaki sposób goją się rany i co sprawia, że rośliny się deformują? Skąd w nich ten pęd do przeżycia w każdych warunkach. Kiedy i jak umierają?
W ludzkim rozumieniu rośliny są tłem naszego życia. Ozdobą lub pokarmem. Nie myśli się o nich jak o bogatym świecie niezależnych istot, które odznaczają się niezwykłą wrażliwością, zdolnością do przekształcania własnych ciał i które istniały na długo przed tym, zanim pojawił się na ziemi jakikolwiek ssak.
Patyki, badyle to spotkanie człowieka z wnętrzem ciał roślin, z ich językiem widocznym w budowie liści, łodygach i korzeniach. Takiej opowieści jeszcze nie było.

11. Stanisław Jaromi „Boska Ziemia” wyd. Znak

Czyńcie sobie Ziemię kochaną
Czy Biblia usprawiedliwia wycinanie lasów? Skąd się wziął mit, że ekologia to lewacka mrzonka, z którą katolikom jest nie po drodze? Po co papież mówi o zmianie klimatu? I co zrobić z argumentem, że człowiek jest koroną stworzenia i wolno mu do woli eksploatować Ziemię?
O. Stanisław Jaromi przekonuje, że chrześcijaństwo od zawsze było „zielone”. Pisze o idei kosmicznego braterstwa, grzechach ekologicznych i męczennikach Ziemi. Pokazuje też, że dylemat: albo interes człowieka, albo ochrona środowiska, jest wielkim nieporozumieniem. Świat jest naszym wspólnym domem – od nas zależy, czy będzie gościnny i przyjazny dla wszystkich.
Przyszłość Ziemi to sprawa naszych codziennych, prostych wyborów. Mamy wszystkie atuty – technologię, naukę, kreatywność – żeby ten świat czynić lepszym, a więc róbmy to!

12. Peter Wohlleben „Instrukcja obsługi lasu” wyd. Otwarte

Nie znajdziesz lepszego przewodnika po zielonych ostępach niż Peter Wohlleben. Ten człowiek kocha swoją pracę, a las to jego biuro, w którym chętnie spędza nadgodziny.
Dzięki jego książkom czytelnicy na całym świecie uwierzyli, że drzewa mają swoje życie.
Skoro znasz już niektóre sekrety drzew, czas byś poznał bliżej las, by móc korzystać z jego dobrodziejstw. Autor, czerpiąc ze swojego bogatego doświadczenia, przygotował wyjątkową instrukcję, z której dowiesz się między innymi:
– jak zachowywać się w lesie, żeby nie być intruzem,
– czego nie wolno robić, by nie straszyć zwierząt,
– jak uniknąć komarów i kleszczy,
– na co zwrócić uwagę podczas leśnych wędrówek,
– jak znaleźć najlepsze miejsca do obserwacji przyrody.
Gotowy nauczyć się obsługi lasu? To ciekawsze, niż myślisz!

13. John Leiws-Stempel „Prywatne życie łąki” wyd. Czwarta Strona

Pięknie napisana, refleksyjna, a zarazem dowcipna opowieść człowieka, który z czułością i pasją podpatruje pory roku mijające jedna po drugiej na łące tętniącej życiem. John Lewis-Stempel, mieszkający na pograniczu Anglii i Walii, nie tylko obdarzony jest zmysłem uważnej i życzliwej obserwacji, ale też wszystkożerną, typowo angielską ciekawością. Autor poznał rozmaite gatunki roślin i zwierząt żyjących w jego okolicy i potrafi o nich opowiadać w niezrównany oraz zachwycający sposób. Kto raz zanurzy się w ten poetycki świat pieszych wędrówek po terenach Herefordshire, ten na zawsze zmieni sposób myślenia o otaczającej przyrodzie.

14. Richard Mabey „Roślinny kabaret. Botanika i wyobraźnia” wyd. Prószyński Media

W swojej urzekającej, ciekawej i pełnej wiedzy historycznej i przyrodniczej książce Richard Mabey przedstawia różne gatunki roślin, które przez wieki rozbudzały wyobraźnię człowieka i wprawiały go w autentyczny zachwyt. Wiele stron poświęca roślinom, jakie w różnych momentach ludzkiej historii przyczyniły się do przemian w dziedzinie idei, nauki i estetyki.
Opisuje rozmaite rośliny, począwszy od chwastów, przez rośliny uprawne i lecznicze, kończąc na takich, wokół których gromadzą się uczestnicy praktyk religijnych. Przedstawia je wszystkie z jednakową pasją, niezależnie od tego, czy chodzi o niepozorne kwiaty, czy mierzące ponad 100 metrów sekwoje. Pisze o kultach pogańskich i mitach kreacyjnych, o wielkim kulturowym znaczeniu roślin oraz ich praktycznym zastosowaniu.
Opisując rośliny jako temat sztuki, wychodzi od twórczości artystycznej epoki lodowcowej i prowadzi czytelnika w świat poetów romantycznych. Na zakończenie swojej książki wspomina o współczesnych rozważaniach i dyskusjach na temat „inteligencji roślin”. "Roślinny kabaret" to opis nadzwyczajnych związków świata roślin i świata ludzi.

15. Simona Kossak „O ziołach i zwierzętach” wyd. Marginesy

Wystarczy wyjść z domu, żeby nie móc przestać się dziwić. Nie trzeba mieszkać w Puszczy Białowieskiej – wystarczy rozejrzeć się przed blokiem, w parku, nad strumykiem. Rosną tam rośliny pozornie banalne – lebiodka pospolita, babka, macierzanka. Mieszkają zwierzęta, na które na co dzień nie zwraca się uwagi – mrówki, krety, winniczki, trzmiele. Rozgrywa się niezwykły teatr, zmysłowe lekcje biologii, o których Simona Kossak pisze tak, że nagle stają się jasne dla każdego.

Simona Kossak znów daje wyraz wrażliwości ujawniającej się w szczególnym widzeniu świata. To pełne miłości i pasji opowieści o przyrodzie, które sprawiają, że chce się rzucić wszystko i pójść do lasu albo nad jezioro. Fascynacja przyrodą sprawiła, że „córka, wnuczka i prawnuczka” Kossaków sięga po pióro, by ukazać rośliny i zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu. Aparat naukowy, jakim dysponuje autorka, nie odgrodził jej od obserwowania rzeczywistych przejawów życia w przyrodzie. Laboratorium naukowym Simony Kossak była bowiem ukryta w głębi Puszczy Białowieskiej leśniczówka pustelnia. Tam koegzystowała na równych prawach z kunami i popielicami, wyznając zasadę, iż należy żyć zgodnie z naturą swojego gatunku.

16. Jane Goodall, Gail Hudson „Mądrość i cuda świata roślin” wyd. Marginesy

Choć znana jest głównie jako wybitna specjalistka życia szympansów i osoba nieustająco walcząca o polepszenie warunków ich życia, która zmieniła nasze rozumienie naczelnych i nas samych, głęboka miłość Jane Goodall do natury i zakrojony na światową skalę aktywizm obejmuje także królestwo roślin. Rozumie coś, co wielu zdaje się umykać: bez roślin, bez drzew – wymrzemy. Nasz gatunek zniknie z powierzchni ziemi. I że jesteśmy na najlepszej drodze do samozagłady.  

Autorka przygląda się naszej zależności od roślin jako pożywienia, lekarstw dla ciała i ducha. Mówi, jak można pomóc przy naprawianiu szkód, które wyrządziliśmy przyrodzie. Opowiada o nowych badaniach, pokazujących skomplikowane sposoby, w jakie niektóre rośliny komunikują się ze sobą i o tym, że pewne nasiona, uśpione przez tysiące lat, w odpowiednich warunkach mogą wykiełkować. Przedstawia także botaników i przyrodników, którzy czasem ryzykują życie, by ratować zagrożone rośliny i lasy.

Goodall daje nam nadzieję na przyszłość i opisuje sposoby, dzięki którym wszyscy możemy chronić i wspierać świat roślinny. Z perspektywy poszukiwacza przygód, naukowca, a zarazem kogoś duchowo zestrojonego z przyrodą, Jane Goodall przedstawia zdumiewającą i pouczającą opowieść o cudach królestwa roślin.

 

Opisy książek pochodzą od Wydawnictw. 

Nowości

1
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2
6

Kontakt do filii

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Powsin" (Wypożyczalnia 126) ul. Przyczółkowa 27a > tel. 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl
Filia „Radosna” (Wypożyczalnia 133) ul. Radosna 11 > tel. 22 764 82 81
e-mail: radosna@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Miasteczko Wilanów" (Wypożyczalnia 137) al. Rzeczypospolitej 14 > tel. 22 642 24 26
e-mail: mw@bibliotekawilanowska.pl

Biblioteka w mediach społecznościowych

logologologologo
W 2022 roku zakup nowości w wysokości 47 500 zł dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
fb BIBLIOTEKA W SERWISIE FACEBOOK.COMbip BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ