"Mirabelka - drzewko, które pamięta" - relacja

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów przygotowała dla mieszkańców dzielnicy warsztaty oraz lekcje biblioteczne, w których wzięły udział dzieci uczęszczające do pobliskich szkół podstawowych.

Warsztaty "Mirabelka - drzewko, które pamięta" prowadzone były w Bibliotece Głównej oraz w filiach na ul. Radosnej i w Miasteczku Wilanów. Zajęcia rozpoczynało poszukiwanie książki Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”. Dotarcie do celu ułatwiły ślady w kształcie owoców pozostawionych w różnych miejscach Biblioteki. Mirabelkowy szlak prowadził do półki, na której znajdowała się poszukiwana lektura. Ostatni owoc miał dołączony listek i to po nim można było rozpoznać poszukiwaną lekturę. Wraz z nią uczestnicy wrócili do sali, w której panował półmrok. W tle pobrzmiewała muzyka zespołu „Kroke”, grającego tradycyjne żydowskie melodie, a na ścianie rozpoczęła się prezentacja ilustracji z książki „Mirabelka” oraz archiwalnych zdjęć dawnej Warszawy. Prowadząca wyjaśniła cel spotkania. Opowiadała o historii Mirabelki i czytała fragmenty książki. Dzieci oglądały ulice przedwojennej Warszawy, próbowały czytać napisy na starych sklepowych szyldach, dziwiły się odmienności w wyglądzie i zwyczajach dawnych mieszkańców miasta, wśród których byli przedstawiciele różnych narodowości, a także osób mających różny status społeczny. Poznały bohaterów książki, których imiona również były nietypowe. Trudnym i wzruszającym momentem była lektura fragmentu książki dotycząca losów warszawiaków w czasie II Wojny Światowej. Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali opowieści o Irenie Sendlerowej ratującej dzieci z getta. Część historii dotycząca powojennych losów Mirabelki pozostała owiana tajemnicą jako zachęta do wypożyczenia książki z biblioteki i doczytania w domu. Opowieść zakończyły zdjęcia z akcji ponownego sadzenia mirabelki w Warszawie.

Druga część warsztatów  obejmowała zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonały listki z wypisanymi na nich swoimi imionami i bibułkowe owoce mirabelki, w których ukryte były sekretne życzenia od Mirabelki dla wszystkich ludzi, których tak kochała. Był to wspaniały czas na swobodne wypowiedzi dzieci i ciekawe pytania dotyczące czasów wojny, relacji między ludźmi różnych narodowości, sposobów na zapobiegania wojnie i nienawiści.

Na pamiątkę warsztatów dzieci wykonały kokardy narodowe do przypięcia i noszenia w czasie obchodów Święta Niepodległości.

Po zawieszeniu prac na ręcznie wykonanym drzewku organizatorzy zaprosili uczestników do degustacji przetworów z mirabelek - kompotów, konfitur i dżemów, podarowanych przez Czytelniczkę.

Zajęcia "Mirabelka - drzewko, które pamięta" odbywają się przez cały rok szkolny w Bibliotece Głównej i filiach na ul. Radosnej i przy al. Rzeczypospolitej według podobnego scenariusza. Zapraszamy na nie klasy po uprzednim umówieniu terminu.

2018-11-10 / godz. 11:00