ZAMKNIJ WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ
Biblioteka Wilanowska

Spotkania autorskie

Spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim - ul. Kolegiacka 3

Spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim - ul. Kolegiacka 3

Kto: Wilanowska Biblioteka Publiczna

Co: Spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim

Kiedy: czwartek, 13 października godz. 18:30

Gdzie: Biblioteka Główna, ul. Kolegiacka 3

Co lubili jadać sławni dyktatorzy? Jakie potrawy towarzyszyły najważniejszym decyzjom, które podejmowano w ogarniętych reżimem krajach? Jak wygląda wolność w państwach postsowieckich. Czy mieszkańcy dorośli do mądrego korzystania z daru, jaki wywalczyli? Z reporterem i scenarzystą Witoldem Szabłowskim będziemy rozmawiać o rozdartej między Wschodem i Zachodem Turcji, podróży autostopowej po Kosowie, stołach polityków i tureckim poecie, który miał polskie korzenie.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki.

 

Człowiek do zadań specjalnych i niemożliwych, który szuka kolorów i odcieni tam, gdzie inni widzą tylko czerń lub biel. Ciekawy świata i niezwykle pomysłowy. Lubi wyzwania i podróże, o czym świadczą jego książki. Przemierzył stopem Kosowo niedługo po jego utworzeniu. Był stażystą w tureckiej telewizji i poznał kraj, który ciągle jest gdzieś pomiędzy nowoczesnym Zachodem a Wschodem naznaczonym tradycjami, które są dla wielu niezrozumiałe. Szukał i spotykał się z kucharzami największych dyktatorów XX wieku, by poznać reżimy od kuchni. Poznawał Kubę z perspektywy jej mieszkańców, podwożąc ich na stopa, jak niegdyś sam podróżował.

Podczas wczorajszego spotkania z Witoldem Szabłowskim rozmawialiśmy o zbyt szybkim tempie reform, które wprowadził Atatürk i współczesnej tureckiej polityce. Dowiedzieliśmy się, kim był Polak, którego ojciec Turków uważał za godnego złotego pomnika i co łączyło go z poetą mieszkającym w sejmowym hotelu. Autor „Zabójcy z miasta moreli” opowiadał o rozmowie z rodziną Ali Ağcy i tym, jak radzi sobie ona z tym, co zrobił. Poznaliśmy historię niedźwiedników i ich podopiecznych opisaną w reportażu „Tańczące niedźwiedzie” oraz ich dalsze losy. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak ta sprawa powinna się zakończyć. Reporter opowiadał również o projekcie przeniesienia się do czasu PRL-u i wrażeniach z niego. Zmiana formatu życia towarzyskiego, jaka nastąpiła od tego czasu, wywołała w nas lekką nostalgię.

Następnie przenieśliśmy do kuchni, która ma kolosalne znaczenie, także w polityce. Witold Szabłowski opowiadał o tym, że jest ona sercem domu Rosjan, gdzie rozmawia się z gośćmi zupełnie inaczej niż w formalnym salonie. Wspominał o wygranej Stalina w Jałcie, która dokonała się właśnie za sprawą suto zastawionego stołu. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowieści o kucharkach z Czarnobyla i Wiktorze Biełajewie, który gotował na Kremlu i był szefem wszystkich kucharzy. Dowiedzieli się również, że poza używaniem głodu do swoich celów, Rosjanie próbowali wymazać Tatarów z historii nawet przez niszczenie ich kuchni. Zapytany o kucharza, który najbardziej zapadł mu w pamięć, autor opowiedział o Yong Moeun – oddanej rewolucji kucharce Pol Pota, która była szaleńczo zakochana w dyktatorze.

Rozmawialiśmy również o diecie kosmonautów, która jest tematem szczególnym, ze względu na obostrzenia kosmiczne. Autor „Jak nakarmić dyktatora” przybliżył nam również genezę powstania książki, która zdobyła Nagrodę Gourmand World Cookbook Award – przyznawaną najlepszym książkom kulinarnym. Wyznał, że najlepiej gotowało mu się z kucharzem Fidela Castro i zdradził, co smakowało mu najbardziej z przygotowywanych z bohaterami książki potraw.

2022-10-13 / godz. 18:30

Zdjęcia z wydarzenia

Nowości

1
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2
6

Kontakt do filii

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Powsin" (Wypożyczalnia 126) ul. Przyczółkowa 27a > tel. 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl
Filia „Radosna” (Wypożyczalnia 133) ul. Radosna 11 > tel. 22 764 82 81
e-mail: radosna@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Miasteczko Wilanów" (Wypożyczalnia 137) al. Rzeczypospolitej 14 > tel. 22 642 24 26
e-mail: mw@bibliotekawilanowska.pl

Biblioteka w mediach społecznościowych

logologologologo
W 2022 roku zakup nowości w wysokości 47 500 zł dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
fb BIBLIOTEKA W SERWISIE FACEBOOK.COMbip BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ