ZAMKNIJ WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ
Biblioteka Wilanowska

Światowy Dzień Jeża w książkach

Światowy Dzień Jeża w książkach

Dziś Światowy Dzień Jeża a zatem przygotowaliśmy kilka ciekawostek i słów o tym, jakie jeżyki spotkacie w literaturze.

Ciekawostka 1

Jeże żyją na ziemi już od czasów dinozaurów.

Ciekawostka 2

Choć często widzicie na obrazkach jeżyka z jabłkiem te malutkie zwierzątka nie przenoszą owoców na swoich kolcach. Jabłka nie stanowią też ich pożywienia.

Ciekawostka 3

Jeżyk może mieć do 10 000 igieł, a w ciągu życia zmienia je trzykrotnie.

Ciekawostka 4

Choć w książkach spotkacie różne historie, jeże to zwierzęta nocne - żyją odwrotnie do nas, czyli podobnie jak nietoperze śpią w dzień, a w nocy szukają pożywienia i zwiedzają świat.

Ciekawostka 5

Jeże potrafią bardzo szybko biegać, choć na krótkich dystansach. Mogą jednak przewędrować w nocy kilka kilometrów.

A teraz to, co tygryski lubią najbardziej czyli jeżowe książki:

1. Zofia Stanecka, Jeżyk z parku, ilustr. Magdalena Kozieł-Nowak, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2020.

Kartonowa książeczka dla najmłodszych pozwla poznać jeżyki Tuptusia i Tycię od ich narodzin aż do samodzielności. Uświadamia dzieciom, że każdy jeż musi solidnie przygotować się do zimy i zrobić odpowiednie zapasy. Opowiada również o zagrożeniach, które czyhają na kolczastych bohaterów czy to ze strony innych zwierząt czy człowieka. 

Bogato ilustrowana książeczka obfituje w ciekawostki umieszczone w wyróżnionych paskach oraz zajmujące dwie ostatnie kartki książki. Dzięki nim lepiej poznacie przyrodę i dowiecie się wielu wspaniałych rzeczy. Publikacja to dobry punkt wyjścia do rozmowy o samodzielności.

2. M. Christina Butler, Zimowa noc, ilustr. Tina Macnaughton, przeł. Wanda Chotomska, wyd. Egmont, Warszawa 2007.

3. M. Christina Butler, Zimowy dzień, ilustr. Tina Macnaughton, przeł. Wanda Chotomska, wyd. Egmont, Warszawa 2007.

Te dwie książeczki można potraktować jako komplet ze względu na podobne historie. Pierwsza z nich opowiada o prezencie, który mały jeżyk dostał od świętego Mikołaja i przekazał dalej. Historia wędrownej czapeczki to opowieść o obdarowywaniu innych, ale też podejściu do prezentów.

Druga zaś porusza zagadnienie pomocy innym. Obudzony z zimowego snu jeżyk wyrusza do swojego przyjaciela, by w cieple dokończyć hibernację. Po drodze pomaga innym zwierzętom, dzieląc się z nimi tym, co ma. Z nadejściem wiosny na małego bohatera czeka wielka niespodzianka.

Książeczki przekazują ważne prawdy, o tym że warto kierować się troską o innych, udzielać pomocy, dzielić się tym, co mamy. Są także przepięknie ilustrowane, a elemnty stanowiące zrąb głównej historii są wykonane z materiału.

4. Urszula Sieńkowska-Cioch, Przygody jeża Szymona, ilustr. Ela Śmietana, wyd. Literatura, Łódź 2017.

O jeżu Szymonie pisaliśmy całkiem niedawno. Każda przygoda dzieje się w innej porze roku i pozwala dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. W jesieni są to spotkania ze zwierzętami i przygotowanie do hibernacji, w zimie sztuczne ognie i niepokojąca sprawa w kurniku, wiosną zawieranie nowych znajomości z żabami, myszką i odkrycie stracha na wróble, latem zaś wycieczka z domowymi zwierzętami po lesie.

Książeczka o Szymonie pozwala najmłodszym poznać uroki każdej z pór roku. Dzieci wraz z bohaterem mogą lepiej poznać świat i różne zwierzęta oraz ich tryb życia.

5. Anna Onichimowska, O jeżu, który znalazł przyjaciela, ilustr. Joanna Sedlaczek, wyd. Arkady, Warszawa 2004.

Piękna opowieść o tym, że nawet będąc najeżonym (dosłownie i w przenośni) można znaleźć przyjaciela, który jest dobry i cierpliwy. Mimo różnic dzięcioł trwa przy jeżyku. Czasem ratuje go z opresji, innym razem po prostu spędza z nim czas wieczorami. Nie przeraża go nawet perspektywa zimy, kiedy to jego przyjaciel pogrąży się w zimowym śnie.

Anna Onichimowska opowiada o niezwykłej i wymagajacej przyjaźni. Na przykładzie bohaterów pokazuje, że relacje z innymi często wymagają cierpliwości, elastyczności, zaangażowania.

6. Urszula Kozłowska, Jak jeżyk z jerzykiem odkryli Afrykę, ilustr. Agnieszka Kuglasz, wyd. Dreams, Rzeszów 2011.

Ta historia to potwierdzenie tego, że mogą dziać się niesamowite rzeczy, zaś szukając przyjaciela można go znaleźć w kimś zupełnie odmiennym od nas. Dwa jeżyki, ale jakże różne. Dzieli ich nie tylko zapis ortograficzny nazwy, bo jeżyk i jerzyk, choć brzmią tak samo różnią się od siebie jak ziemia i niebo. Jeden z nich to kolczasty jegomość, który całym sercem chciał znaleźć przyjaciela, drugi to młodziutki ptak, któremu trudno odnaleźć drogę do domu. Choć dzieli ich tak wiele zaprzyjaźniają się i bawią w najlepsze. Relacji tej nie zaszkodzi brak zrozumienia zwierząt ani zbliżająca się zima.

Bohaterowie są potwierdzeniem tego, że przyjaźń nie ma żadnych granic. Co więcej, trwa mimo oporu z zewnątrz i jest początkiem pięknej przygody. Historia o Ignacym i Dzióbku rozczula i jest ciekawa w formie, łączy bowiem w sobie prozę i poezję.

7. Dorota Sumińska, Wierzę w jeże, ilustr. Janusz Wrzesiński, wyd. Literackie, Kraków 2011.

Życie jeża nie zawsze jest łatwe. Czasami zostaje się samemu na świecie, tak jak stało się to z Jerzym. Bohater jednak miał szczęście, bo zaopiekowali się nim dobrzy ludzie i tak trafił do gospodarstwa, gdzie czekało na niego smaczne jedzenie i wielu nowych przyjaciół. Każde napotkane zwierzątko, a jest ich w książce naprawdę dużo to jakaś lekcja dla Jurka. Z jednej strony ciekawa, bo bohater poznaje wielu nowych przyjaciół, z drugiej smutna, gdyż z każdej z nich wyłania się niezbyt dobry obraz człowieka.

Dorota Sumińska przybliża dzieciom świat przyrody i żyjących w niej zwierząt. Zakres tej historii jest całkiem szeroki. Pisze również o tym, jak wszystkie wymienione zwierzęta przyczyniają się do harmonii w przyrodzie lub są konieczne, by wszystko było w porządku. Nie mają dobrego zdania o człowieku, ale warto porozmawiać z dziećmi o tym, co można zrobić, byśmy wszyscy żyli wspólnie i dlaczego pewne stworzenia uznawane są za szkodnki i są niemile widziane w domach.

8. Alicja Ungeheur-Gołąb, Zimowe przygody Jeżyka spod Jabłoni, ilustr. Kazimierz Wasilewski, wyd. Skrzat, Kraków 2021.

Zima nie jest porą aktywności jeży. Wszystkie wtedy smacznie śpią, ale czasami dzieje się coś, co wyrywa je z zimowego snu. Często są to sztuczne ognie rozświetlające niebo w Nowy Rok. Tak jest i tym razem. Budzą one Jeża, Jeżynkę oraz ich przyjaciół. Ponieważ rozbudzone zwierzątka nie mogą ponownie zasnąć, postanawiają najpierw zatroszczyć się o pożywienie, a potem skorzystać ze śniegu i świetnie się bawić. Jest jednak ktoś, kogo nie chcą zaakceptować, choć nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego.

"Zimowe przygody Jeżyka spod Jabłoni" są piękną i klimatycznie ilustrowaną opowieścią o odkrywaniu świata, uprzedzeniach, przyjaźni, odmienności. Uczą, że nie można kogoś odrzucać tylko dlatego, że jest inny lub kierować się niczym nieuzasadnioną nieprzychylnością. Jeżyk stara się uzmysłowić innym, że nie można nikogo odtrącać.

2022-11-10 / godz. 12:00

Nowości

1
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2
6

Kontakt do filii

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Powsin" (Wypożyczalnia 126) ul. Przyczółkowa 27a > tel. 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl
Filia „Radosna” (Wypożyczalnia 133) ul. Radosna 11 > tel. 22 764 82 81
e-mail: radosna@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Miasteczko Wilanów" (Wypożyczalnia 137) al. Rzeczypospolitej 14 > tel. 22 642 24 26
e-mail: mw@bibliotekawilanowska.pl

Biblioteka w mediach społecznościowych

logologologologo
W 2022 roku zakup nowości w wysokości 47 500 zł dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
fb BIBLIOTEKA W SERWISIE FACEBOOK.COMbip BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ