Twórz z nami - palmy wielkanocne

Niedziela Palmowa jest upamiętnieniem wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Przyniesione wówczas przez świadków gałązki palmowe na trwałe zapisały się w historii. Procesje z gałązkami palmowymi odbywały się od IV wieku w Jerozolimie, by potem wpisać się w tradycję europejską. Święcenie palm pojawiło się nieco później, gdyż dopiero w XI wieku. Warto wiedzieć, że palmy pali się w Wielką Sobotę a powstały z nich popiół trafia na głowy wiernych podczas Środy Popielcowej.

Palma nie tylko upamiętniała wjazd Chrystusa, ale miała chronić domowników oraz zwierzęta przed nieczystymi siłami. By zapewnić dzieciom zdrowie i siłę gospodynie niegdyś lekko uderzały swoje dzieci poświęconymi palmami. Wchodzące w ich skład, spożywane bazie (kotki) miały chronić domowników przed chorobami. Połykano je również przy bólu garda. Część gałązek palmowych zatykano za obraz i wyjmowano dopiero, gdy bydło pierwszy raz wychodziło w pole lub gdy nadchodziła letnia burza. Część palono i okadzano nimi domy i budynki gospodarstwa domowego. Z gałązek pochodzących z poświęconej palmy w Wielki Piątek wykonywano także krzyżyki, które ustawione w rogach pól chroniły zasiewy.

Palmy w Polsce wykonuje się najczęściej z witek wierzbowych (symbolizujących nieśmiertelność i zmartwychwstanie), bukszpanu, ziół, kwiatów (również suszonych), bibiuły, papieru. Powszechnie znane są konkursy na największe czy najpiękniejsze palmy. Najbardziej znane są palmy wileńskie, kurpiowskie i podhalańskie.

Do wykonania naszych palm mogą przydać się kolorowe kartki papieru, krepina, bibułki lub serwetki. Do tego nożyczki, klej i oczywiście dobre chęci oraz wyobraźnia.

Jako inspirację potraktujcie zamieszczone poniżej materiały. A może macie jeszcze inne pomysły na dekoracje związane z wiosną i/lub świętami? Działajcie, twórzcie i ozdabiajcie swoje biurka, pokoje, wnętrza – niech radosna atmosfera zagości w naszych domach!  Życzymy wielu ciekawych pomysłów i z niecierpliwością czekamy na zdjęcia Waszych prac, które możecie przesyłać w wiadomości na nasz fb!

Palma wielkanocna

1) Kolorową kartkę formatu A4 nacinamy wzdłuż dłuższej krawędzi.

2) Następnie zaczynając od rogu i po ukosie zaczynamy zwijać ciasno kartkę w rulonik. Stopniowo nacięte paski zaczną tworzyć dekorację przypominającą trawę lub długie listki.

3) Koniec kartki podklejamy.

4) Kawałek kartki (format około A6) w innym kolorze nacinamy wzdłuż. Następnie nienaciętą część zgniatamy tworząc wąski koniec, który po posmarowaniu klejem wsuwamy w otwór w górnej części powstającej palmy. Paski tworzące ozdobę możemy podkręcić linijką lub krawędzią zamkniętych nożyczek.

5) Przygotuj elementy do ozdoby palmy. Mogą to być kokardki lub kulki z kolorowej bibuły/krepiny, kształty z wycinaka lub kwiaty z bibuły, na szczycie możesz umieścić bazie (według dalszego opisu).  Możesz także wykorzystać inne elementy, które masz pod ręką – wstążeczki, kokardki, cekiny, piórka, naklejki i inne tego typu ozdoby.  Postaraj się, żeby Twoja palma była kolorowa i piękna! Powodzenia!

Bazie

1) Wiosenne bazie mogą wyglądać bardzo różnie – na przykład tak. Do wykonania potrzebny jest kawałek kartki (A4 lub połówka A4 rozcięta wzdłuż). Może też być kawałek szarego papieru pakowego na „łodygę". Do tego wycięte z paska białego papieru (złożonego na kilka części) „kotki". Można także wykorzystać kulki z gniecionej bibuły, serwetki, papieru lub wycięte elementy z płatków kosmetycznych (ale mogą się rozwarstwiać).

2) i 3) Tworząc „łodygę" zaczynamy ciasno zwijać kartkę zaczynając od rogu po ukosie kartki.

4) Na samym końcu smarujemy róg kartki klejem i dociskamy do stworzonego rulonika.

5) Potem doklejamy wycięte białe elementy pamiętając żeby rozmieścić je na zmianę na różnych wysokościach. I gotowe!

* Oczywiście możemy wykorzystać różne rodzaje papieru - szary pakowy, gazetowy, ulotki reklamowe itp. Bazie najlepiej wyglądają w bukiecie, kiedy jest ich więcej, więc jeśli jest taka możliwość można do współpracy zaprosić innych domowników.

2020-04-05 / godz. 18:00