– Podobno, kiedy 200 lat temu przychodził na świat Fryderyk Chopin, na dworku w Żelazowej Woli grała kapela. Można więc powiedzieć, że to muzyka jako pierwsza powitała maleńkiego Frycka, który grał na fortepianie i komponował, zanim jeszcze nauczył się zapisywać nuty na pięciolinii… – 15 maja, podczas pikniku, o życiu i twórczości polskiego kompozytora opowiadał dzieciom Maciej Gąsiorek, aktor Teatru Rampa, prowadzący imprezę w Bibliotece.
Zwycięzcy konkursów, które przygotował, zasiedli w jury i oceniali występy młodych pianistów. – Podobało mi się. Ponieważ ta muzyka była ładna i poważna – uzasadniała swoją wysoką ocenę występu Kuby mała Natalka. Gdy 11-letni Wojtek grał Chopinowskie „Życzenie” oraz nokturn, między regałami z książkami tanecznym krokiem przechadzał się pewien pan…
Parafrazując hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek, 14 maja Biblioteka w Wilanowie była każdemu po drodze, nikt jej nie mijał – wchodził.
Tego dnia, jak co roku w naszej w Bibliotece, odbył się bowiem piknik rodzinny ze sztuką w tle. Odbył się przede wszystkim pod znakiem występów najmłodszych czytelników – dzieci do lat 3, które co tydzień spotykają się na zajęciach w bibliotecznym Klubie Małego Czytelnika, przedszkolaków – „Wesołych Kubusiów” i trojga małych reprezentantów z Przedszkola „Dzieciątka Jezus”, a także nieco starszych dziewczyn (dziewczynek), tworzących biblioteczną grupę teatralną. One wystawiły sztukę teatralną pt.: „Czarownice są wśród nas”. Na piknikowej scenie zaprezentowało się również Wilanowskie Koło Seniora – przedstawiciele kolejnego bardzo ważnego i niezwykle aktywnego ogniwa czytelniczego Biblioteki.
Jako że majówce przyświecało motto wyraźnie nawiązujące do idei czytelnictwa, impreza była znakomitą okazją, by uhonorować najlepszych – młodych i dorosłych – Czytelników Biblioteki. Ci, którzy przekroczyli termin zwrotu, mogli z kolei jedyny raz w roku – bezkarnie, anonimowo i na własną odpowiedzialność – zwrócić książki, wrzucając je przez „oznakowane” okno do wielkiego pudła.
25 czerwca 2012 r., odbyły się ostatnie przedwakacyjne zajęcia Klubu Małego Czytelnika w Powsinie. Spotkanie miało charakter wspomnieniowy. Przypomnieliśmy Małym Klubowiczom przeczytane bajki i ulubione zabawy, w które bawiliśmy się w przeciągu ostatnich 10 miesięcy. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody za dzielny udział w zajęciach.
18 czerwca 2012 r. dziewczynki z bibliotecznej grupy teatralnej, którą prowadzi pani Sylwia Zbinkowska, wystąpiły przed swoimi kolegami i koleżankami oraz najbliższymi w przedstawieniu: Bal w Teatrze Gogo.
Zagrały:Zuzia jako Panna Młoda,Ola jako Pan Młody,Ania jako Gogo,Natalia jako Dziewczynka.
W 2012 r. - Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego - Biblioteka ogłosiła konkurs literacki dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej ze szkół wilanowskich na pracę zainspirowaną fragmentem Starej baśni.
Do konkursu zgłosiło swoje prace pięcioro uczniów XXXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Kostki Potockiego.
22 czerwca nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe w podziękowaniu za umiejętne wykorzystanie konkursowego tematu, za pomysłowość, za wyjście poza szkolne standardy pisania wypracowań, za próbę odtworzenia języka i klimatu Starej baśni bądź za wyznaczenie punktu wyjścia do rozprawy nad stylem życia człowieka. Poziom językowy tekstów nie zawsze szedł w parze z wymienionymi walorami, dlatego wyróżniona została autorka komiksu - za wprowadzenie "innej" kreski rysunkowej do komiksowej formy przedstawienia tematu.
Krótką ceremonię wręczenia nagród i dyplomów poprzedziła prelekcja dr. Tomasza Wroczyńskiego o życiu i twórczości J.I. Kraszewskiego.
21 czerwca 2012 r. Anna Skowrońska poprowadziła warsztaty poświęcone filozofii. Uczniowie klasy szóstej pracowali z tekstem „Bajek filozoficznych”, wydanych przez Wydawnictwo MUCHOMOR.