13 kwietnia 2012 r. Natalia Talarek i Piotr Wrąbel z Wydawnictwa Akapit Press przedstawili uczniom szkoły podstawowej twórczość brytyjskiej pisarki – Cathy Cassidy. Opowiadając o autorce oraz o jej bohaterkach książkowych: Daizy Star oraz Ani - nastoletniej Polce od niedawna mieszkającej w Anglii, próbowali wciągnąć młodych słuchaczy w rozmowę o ich ukrytych talentach pisarskich, o tym, w czym są dobrzy, i o tym, jak oni by się czuli na miejscu Daizy bądź Ani.
To wydarzenie stanowiło jedynie przedsmak majowego spotkania z Brytyjką, która podczas pobytu w Warszawie odwiedzi naszą Bibliotekę.
W Roku ks. Piotra Skargi zaprosiliśmy młodzież do wysłuchania kazań jezuity, pierwszego rektora Uniwersytetu Wileńskiego, nadwornego kaznodziei króla Zygmunta III Wazy w interpretacji Macieja Gąsiorka, aktora warszawskiego Teatru Rampa. Muzyczną przestrzeń epoki oraz refleksyjny nastrój zaaranżowała Urszula Nowakowska – harfistka współpracująca m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią czy Polską Orkiestrą Radiową.
Wielkie, uduchowione kazania – emocje, rytm, świadomy i wizjonerski dobór słów i porównań oraz natchnienie przenikające całą jego nadzwyczajną, proroczą osobowość – ukazały postać wielkiego Polaka, dla którego dobro Rzeczypospolitej było sprawą najwyższej wagi.
Podczas marcowych zajęć , mali uczestnicy KMCz mieli okazję zapoznać się z treścią: „Ptasiego radia”, „Piłką Eli”, „Bim bam” oraz ”Gdzie jest baranek”.
6 maja 2010 r., w kolejny „Czwartkowy wieczór” Biblioteka (ul. Radosna 11), przygotowała spotkanie z Rafałem Odrobiną. Ów historyk sztuki i pianista wygłosił wykład (z wizualizacją) poświęcony wizerunkowi Fryderyka Chopina w sztukach plastycznych.
Spotkanie było również momentem oficjalnego otwarcia wystawy portretów kompozytora najpiękniejszych nokturnów, mazurków i polonezów.
STRZELANIE Z WIELKIEGO KALIBRU
W 2009 r. Mariusz Czubaj, bohater pierwszych powakacyjnych Czwartkowych wieczorów w Bibliotece, zgarnął „Wielki Kaliber” – nagrodę dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej roku. – W zasadzie, prędzej czy później, każdy dostaje tę nagrodę, ale oczywiście musi spełnić pewne warunki. Przede wszystkim musi coś napisać, najlepiej kryminał – uzasadnił swój sukces nagrodzony.
– Lubię kryminały. Nie tylko je piszę, ale i czytam namiętnie. Analizuję. O, tu autor fajnie to zrobił, dlaczego ja nie wpadłem na taki pomysł, ale tu nie, to bym zmienił. Moje podejście do kryminałów jest naiwne, nie tak jak dr. Jarosława Klejnockiego (prowadzącego spotkanie autorskie), który czytając, zachowuje dystans.
Mariusz Czubaj, jako antropolog kultury, pisze też… o kryminałach. Mowa tu o jego ostatniej pozycji – „Etnologu w Mieście Grzechu. Powieści kryminalnej jako świadectwie antropologicznym” oraz wcześniejszej – „Krwawej setce. 100 najważniejszych powieściach kryminalnych”. W tej materii pisarstwa autor w pewnym sensie jest monopolistą na polskim rynku, choć akurat tę drugą pozycję stworzył wraz z Wojciechem Bursztą.
7 października 2010 r., godz. 19:00 – odbyło się kolejne spotkanie autorskie w ramach bibliotecznych Czwartkowych wieczorów (Biblioteka Publiczna w Wilanowie, ul. Radosna 11). Naszym i Państwa gościem była drJoanna Bator – pisarka, nauczycielka akademicka, zafascynowana Japonią badaczka dalekich kultur, feministka z przekonania.
Jak sama mówi, w życiu wykonuje 90% rzeczy przyjemnych, a resztę z konieczności.
Z wykształcenia jest kulturoznawczynią i filozofką. Doktorat napisała w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W latach 1996-1998 prowadziła na Uniwersytecie Warszawskim seminaria poświęcone problematyce feminizmu. Jako stypendystka programu Tempus, Fundacji Kościuszkowskiej i rządu japońskiego pracowała kolejno na uniwersytetach w Londynie (98/99), Nowym Jorku (99/00) i Tokio (01/02). Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Twórczości”, „Czasie Kultury”, „Tygodniku Powszechnym” oraz w „Kulturze i Społeczeństwie”. O swoich podróżach pisze w „National Geographic” i „Voyage”.