12 marca, po spotkaniu w Bibliotece Publicznej w Wilanowie, Katarzyna Woźniak, brązowa medalistka igrzysk w Vancouver, w wyścigu drużynowym panczenistek, wpisała do księgi pamiątkowej: „Książki pomagały mi przetrwać obozy; gdy było ciężko, zawsze mogłam się znaleźć w innym świecie. Dziękuję!”.
POPRZECZKA ZAWISŁA WYSOKO
W tym medalu najpiękniejsze jest to, że wielu już nas skreśliło i nikt, łącznie z nami, zawodniczkami, nie spodziewał się go – opowiadała Katarzyna Woźniak.
M.K.: Każdy z trzech wyścigów rozegrałyście tak samo. Czy taka była taktyka ustalona przez trenerów, by pozwolić wyszaleć się rywalkom, a na ostatnim okrążeniu spróbować je przegonić?
K.W.: To nawet nie wynikało z taktyki. Wyścig drużynowy jest po prostu dość długi: 6 okrążeń, 2400 m, więc siły trzeba rozłożyć równomiernie. Czas zatrzymuje się, gdy ostatnia zawodniczka przekracza linię mety, dlatego trzeba jechać razem i siły zostawić na koniec. Trenerzy powtarzali nam tylko, byśmy dały z siebie wszystko, że jesteśmy dobrze przygotowane i żebyśmy się o to nie martwiły.
Ale występy indywidualne nie napawały optymizmem?
Przed startem drużynowym złączyłyśmy siły i zapomniałyśmy o tym, co było wcześniej. Nie miałyśmy nic do stracenia. Zaczynałyśmy z 8. pozycji i już przeskoczenie jednej drużyny uznałybyśmy za sukces. Zwycięstwo z Rosjankami, które tak naprawdę rozdały już sobie medale, tylko nie wiedziały, w jakim kolorze, uskrzydliło nas i przekonało, że możemy te igrzyska zakończyć bardzo udanie.
26 lutego 2010 r. odwiedziła naszą Bibliotekę Agnieszka Frączek - doktor językoznawstwa, germanistka, autorka słowników i prac naukowych z zakresu językoznawstwa. Największą radość sprawia jej jednak pisanie dla dzieci. Jak sama podkreśla, ten rodzaj twórczości odmładza myśli i każe spojrzeć na świat przez różowe okulary.
30 października 2009 r. najmłodsi czytelnicy spotkali się z Wiesławem Drabikiem, autorem ponad stu pełnych humoru i ilustracji wierszowanych bajeczek.
W trakcie spotkania autorskiego - 26 marca 2009 r. - Robert Karwat zaprezentował swoją książkę: Pióra motyla - zbiór opowiadań ilustrowanych, które łączy wspólne przesłanie: wiara w pozytywne wartości, takie jak przyjaźń czy miłość.
Podczas spotkania z młodzieżą - 27 lutego 2009 r. - Dorota Mularczyk opowiedziała o tym, jak powstawała seria powieści fantastycznych pt. Przejście. Zaprezentowała również jej fragmenty.
Prezentujemy zdjęcia ze spotkania z Pawłem Beręsewiczem - pisarzem, poetą, tłumaczem i leksykografem, autorem powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci i młodzieży, laureatem nagrody Guliwera czy też Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.