W piątkowy wieczór 23 marca 2012 r. w Filii w Powsinie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy oryginalnych wycinanek polskich z udziałem Dyrektor Biblioteki Haliny Myszkowskiej i Dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury Edyty Markiewicz-Brzozowskiej. Głównym gościem wernisażu był Antoni Śledziewski – kulturoznawca, badacz folkloru i sztuki ludowej, kolekcjoner wycinanek – który wygłosił prelekcję o historii wycinanek na świecie i w Polsce. Zebrana publiczność z zainteresowaniem oglądała kilkadziesiąt wystawionych eksponatów z Mazowsza. Grupa uczestników, aktywnie działających w zespole „Powsinianie”, zaprezentowała wycinanki będące wzorem haftu wilanowskiego. W podziękowaniu za wykład odśpiewano "My jesteśmy Powsinianie".
„Kolory, zapachy, miłosne iskierki” to pierwsza wystawa ANNY TOMKIEL-COPE, mieszkanki Wilanowa od urodzenia. Prace zostały wykonane w technice asamblaż, w formie statycznej lub ruchomej fotografii.
Anna Tomkiel-Cope – performerka, autorka piosenek, krótkich form video oraz mini-spektakli (m.in. „Filokalii”, „Kochanego”). Absolwentka anglistyki (UW), pedagogiki (APS) oraz kierownictwa duchowego na UKSW. Wykłada angielski dla studentów (UKSW) i dwuletnich maluszków w Centrum Kultury Wilanów. Pisze poezję.
Na otwarcie wiosny dzieci z Klubu Małego Czytelnika, dzięki wsparciu i pomysłowości swoich mam i babć, wykonały marzanny. W ruch poszły kolorowe sznurki, krepina oraz inne materiały papiernicze.
16 marca 2012 r. - Gerard Sawicki - przyrodnik zajmujący się m.in. ochroną ptaków (w latach 2005-2011 Prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków) - poprowadził w Filii w Powsinie wykład ornitologiczny..
W trakcie spotkania młodzież dowiedziała się wielu ciekawostek o naszych skrzydlatych przyjaciołach, poznała cechy charakterystyczne dla poszczególnych gatunków, takie jak: środowisko życia, wygląd, śpiew, zwyczaje godowe, itd.
Uczniowie mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę o ptakach w mini konkursie.
Referat pana Sawickiego miał na celu uzmysłowić obecnym istotę ochrony przyrody, nie tylko ze względu na jej piękno i niepowtarzalność, ale przede wszystkim jako miejsca zamieszkania wielu gatunków zwierząt.
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żolnierzy Wyklętych”
W myśl obowiązującej od ponad roku ustawy 1 marca obchodzimy święto państwowe, ustanowione w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po ponownym wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.
Po wojnie zginęło ok. 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych”. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych. Ponad 200 tys. polskich patriotów trafiło do więzień i obozów pracy, najmłodsi do obozu w Jaworznie (chłopcy) i w Bojanowie (dziewczęta).
– Już 3 000 lat temu Sumerowie wiedzieli, że zapachy oddziałują na psychikę ludzką. Zapach cedru pobudza zmysły miłości, olejek różany pomaga w koncentracji… – podczas spotkania w Bibliotece opowiadała Katarzyna Kochańska, znawczyni olejków eterycznych, kiperka, kompozytorka smaków i zapachów. Trzy metody uzyskiwania olejków eterycznych – destylację, ekstrakcję oraz enfleurage wyjaśniła, wyświetlając sceny z filmowego „Pachnidła”. Prezentacja zapachów nie mogła się obyć bez wąchania. Żadna z Pań nie potrafiła się oprzeć pokusie. Każda chciała poczuć woń bergamotki, goździków, cynamonu… i przekonać się, czy uderzy do głowy, pozostanie w sercu, czy opadnie. Z taką wiedzą można było się zabrać za komponowanie perfum. Nuta głowy, jedna lub dwie krople nuty serca oraz nuta bazy, szybkie połączenie tematów i zapach namiętności gotowy. Dla Damy, na której najpiękniej się prezentował, jedyny, unikalny flakonik w prezencie.