2 lutego 2012 r. - w Filii w Powsinie odbyło się spotkanie poświęcone życiu i działalności Marii Skłodowskiej - Curie. Wykład poprowadziła Małgorzata Sobieszczak - Marciniak (dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie).
Uczniowie poznali historię naszej wyjątkowej rodaczki.
Ta wybitna warszawianka przede wszystkim była nieszablonową osobą, wyprzedzającą swą epokę: pierwszą kobietą – profesorem paryskiej Sorbony, pierwszą noblistką i jedyną podwójną noblistką w historii, jedyną kobietą uczestniczącą w Konferencjach Solvayowskich – dorocznych spotkaniach najwybitniejszych uczonych. Jako jedyna nie-Francuzka spoczywa w paryskim Panteonie… Po jej śmierci Albert Einstein napisał, że była jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem spośród tych, których przyszło mu poznać.
Na koniec spotkania młodzi uczestnicy zostali oprowadzeni po wystawie poświęconej noblistce.
20-22.09.2011 – Tymoteusz Pawłowski (pracownik Instytutu Historycznego UW) wygłosił prelekcje dla gimnazjalistów o okolicznościach uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Prezentowany tu pokaz slidów zawiera zdjęcia zrobione podczas spotkań Klubu Małego Czytelnika w Filii w Powsinie. Najmłodsi czytelnicy (do 3 lat) słuchają bajek, bawią się wspólnie, malują portrety swoich ulubionych bohaterów książkowych...
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Filia w Powsinie - 1 grudnia 2010 r. -zaprosiła na wykład dr. Stanisława Jakubowskiego (wieloletniego czytelnika i przyjaciela Biblioteki). Pan Stanisław opowiedział o codziennych problemach osób niepełnosprawnych. Młodzież miała szanse zapoznać się z pismem Braille'a i technikami ułatwiającymi życie ludzi niewidomych.
Od 6 do 10 września 2010 r. - w Bibliotece na Radosnej - odbył się cykl wykładów dla młodzieży, poświęconych 90. rocznicy jednej z najważniejszych bitew w dziejach Polski i Europy - Bitwy Warszawskiej.
Prelekcje poprowadzili naukowcy, pracownicy Instytutu Historycznego UW - dr Tymoteusz Pawłowski oraz Krzysztof Fudalej.
W dniu pierwszego wykładu nastąpiło otwarcie wystawy: Wojna 1920 roku w plakacie.
15 października 2010 r. - na tle wystawy poświęconej ochronie i popularyzacji najstarszych nagrań polskiej muzyki ludowej – mieliśmy okazję wysłuchać śpiewu i opowieści w gwarze mazowieckiej w wykonaniu p. Marianny Rokickiej z Rudzienka, jednej z nielicznych osób, które jeszcze to potrafią. Kilka słów o tajemnicach polskie kultury tradycyjnej powiedzieli Tomasz Rokosz i Jacek Jackowski. Wieczór umilił występ kapeli Bartosza Niedźwiedzkiego. Muzyka porwała zabranych do tańca, oczywiście ludowego. Nie zabrakło również tradycyjnego poczęstunku. Uczestnicy mieli szansę nabyć książki i płyty z najstarszymi nagraniami muzyki ludowej.