W 2012 r. - Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego - Biblioteka ogłosiła konkurs literacki dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej ze szkół wilanowskich na pracę zainspirowaną fragmentem Starej baśni.
Do konkursu zgłosiło swoje prace pięcioro uczniów XXXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Kostki Potockiego.
22 czerwca nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe w podziękowaniu za umiejętne wykorzystanie konkursowego tematu, za pomysłowość, za wyjście poza szkolne standardy pisania wypracowań, za próbę odtworzenia języka i klimatu Starej baśni bądź za wyznaczenie punktu wyjścia do rozprawy nad stylem życia człowieka. Poziom językowy tekstów nie zawsze szedł w parze z wymienionymi walorami, dlatego wyróżniona została autorka komiksu - za wprowadzenie "innej" kreski rysunkowej do komiksowej formy przedstawienia tematu.
Krótką ceremonię wręczenia nagród i dyplomów poprzedziła prelekcja dr. Tomasza Wroczyńskiego o życiu i twórczości J.I. Kraszewskiego.
21 czerwca 2012 r. Anna Skowrońska poprowadziła warsztaty poświęcone filozofii. Uczniowie klasy szóstej pracowali z tekstem „Bajek filozoficznych”, wydanych przez Wydawnictwo MUCHOMOR.
Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Filii w Powsinie, zaprosili na spotkanie autorskie Zygmunta Miłoszewskiego – publicystę i autora książek. Spotkanie odbyło się 14 czerwca 2012 r. dzięki wsparciu koordynatora wojewódzkiego DKK Mazowsza.
Z. Miłoszewski „uprzedzony o odpowiedzialności prawnej za składanie fałszywych zeznań„ złożył obszerne wyjaśnienia w sprawie straszenia domofonem w bloku mieszkalnym na warszawskim Bródnie oraz w sprawie śledztw prowadzonych przez prokuratora T. Szackiego. Autor opowiedział o swoich doświadczeniach dziennikarza-sprawozdawcy z procesów sądowych, felietonisty i powieściopisarza. Ujawnił osiągnięcia (nagrody, tłumaczenia i wydania zagraniczne, ekranizacje powieści) oraz plany i zamiary wydawnicze, zdradzając przy okazji przyszłe losy głównego bohatera trylogii.
Spotkanie okraszone mnóstwem anegdot było niezwykle sympatyczne. Dyskusja nt. polityki, historii, psychologii i innych dziedzin życia w Polsce trwała ponad 2 godziny, po czym gość podpisywał zakupione na spotkaniu i przyniesione przez czytelników książki, wymieniając jeszcze osobiste poglądy i opinie. Zgodnie z Autorem uznano, że DKK to najlepsze, co wydarzyło się w polskim czytelnictwie.
14 czerwca, o godz. 19:00, zaprosiliśmy na spotkanie z OLGĄ WÓJCIK, autorką "Bałkańskich olśnień: o doświadczeniu piękna i pustyni". Uczestnicy przeżyli próbę, w jakiej znalazła się bohaterka opowieści. Znaleźli się w punkcie zwrotnym, w czasie przełomu, w obliczu poszukiwań pozytywnego wymiaru tego wszystkiego, co zaszło w życiu. Wyruszyli w drogę po krainach piękna: ziemiach Serbii, zboczach Czarnogóry, wśród monasterów Macedonii i twierdz Albanii. Zawędrowali w głąb bałkańskiej kultury duchowej, na spotkanie z żywiołem barw - tajnikami krajobrazu śródziemnomorskiego - w świetle, które daje ukojenie i radość... Na koniec zaś wzięli autografy.
Zajęcia Klubu Małego Czytelnika - 13 czerwca 2012 r. - na ul. Radosnej miały charakter piłkarski. Dzieci zapoznały się z treścią bajki "Pan Brumm tego nie rozumie".
W Bibliotece na Radosnej, 5 czerwca 2012 r., odbyło się spotkanie z prof. Markiem J. Chodakiewiczem, głównym redaktorem książki "Złote serce czy złote żniwa?". Jest to zbiór esejów poświęconych stosunkom polsko-żydowskim w czasie II wojny światowej. Wśród autorów znajdują się m.in. ks. prof. Waldemar Chrostowski, dr Piotr Gontarczyk, prof. Peter Stachura z Uniwersytetu Stirling (UK) oraz John Radziłowski z Uniwersytetu Alaska Southeast (USA).