ZAMKNIJ WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ
Biblioteka Wilanowska

Recenzje: Książka na sobotę Annie Ernaux "Lata"

2022-11-05 10:00

Książka na sobotę Annie Ernaux "Lata"

Annie Ernaux, Lata, tłum. Krzysztof Jarosz, wyd. Czarne, Wołowiec 2022.

O pisarce zrobiło się głośno w tym roku za sprawą Literackiej Nagrody Nobla, którą uhonorowano ją za całokształt twórczości. W Polsce wydano "Lata", 16 listopada ukażą się "Bliscy". Twórczość Annie Ernaux oparta jest o motywy autobiograficzne i feministyczne. Tak jest i w powieści, o której chcemy dzisiaj opowiedzieć.

"Lata" to swoisty przegląd życia od szkolnych lat po dorosłość. W zasadzie można by powiedzieć, że to wyimki z prowadzonego przez całe życie dziennika, poddane narracji z perspektywy osoby dojrzałej, z zupełnie inną wiedzą i świadomością. To historia o tym, co zakazane przez lata, szczególnie w sferze moralnej i artystycznej. Narratorka opisuje czym karmiła się młodzież, jak wyglądał ich stosunek do nauki, co działo się w polityce. Podkreśla, jak II wojna światowa wpłynęła na pokolenie dzieci, które słuchało o niej podczas posiłków. Opisuje rodzące się zmiany, marzenia, problemy, wydarzenia w Algierii.

Wraz z wiekiem zmieniają się lektury bohaterki. Staje się krytyczna wobec tego, czym się pasjonowała. Podkreśla, kto zajmuje miejsce odchodzących autorytetów, literackich, artystycznych i życiowych. Pisze o rodzącym się buncie, odcinaniu się od korzeni, zmianie stylu życia. Jednocześnie zwykłym sprawom, rodzącym się potrzebom, które wraz z powstawaniem kolejnych udogodnień rosną, towarzyszą przemiany obyczajowe. W "Latach" dużo miejsca zajmuje sfera społeczna i moralna. Podkreśla się inność inteligencji od robotników oraz seksualność, która domagała się swobody. To właśnie tej drugiej poświęca się bardzo dużo miejsca jako swoistego tabu, które potem rozpływa się wraz z liberalizmem. Czasem jest on wręcz mylony z wolnością, wszak w języku francuskim te dwa słowa są, jak pisze sama autorka, bardzo podobne. Zapiski prowadzone są również z perspektywy matki, nauczycielki, mentorki, która analizuje bunty i zachowania młodych.

"Lata" to zdecydowanie lektura nie dla każdego, zarówno pod względem formy jak i treści. Książka jest fragmentaryczna, momentami sprawia wrażenie chaotycznej i monotematycznej. Trzeba do niej cierpliwości i skupienia. Jest w niej wiele tematów, ale na pierwszy plan wysuwają się oczywiście te najgłośniejsze. Jednych oburza, innych zachwyca. Zdecydowanie pozwala zauważyć pewne zjawiska, lepiej poznać Francję opisywanych lat. Czy można ją uznać za diagnozę albo panoramę społeczną? Nie pokusiłabym się aż o takie stwierdzenia. Czy jest to wybitna literatura? Słowa te wydają się mimo wszystko za duże jak na tę powieść. To książka, która pokazuje wszystko po trochu i jest przeznaczona dla tych, którym obca jest pruderia i których nie szokują mocne tematy. Daje do myślenia i to jest jej mocną stroną, ale czy jest wybitna? Pozostawiam to Państwu do oceny.

Nowości

1
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2
6

Kontakt do filii

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Powsin" (Wypożyczalnia 126) ul. Przyczółkowa 27a > tel. 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl
Filia „Radosna” (Wypożyczalnia 133) ul. Radosna 11 > tel. 22 764 82 81
e-mail: radosna@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Miasteczko Wilanów" (Wypożyczalnia 137) al. Rzeczypospolitej 14 > tel. 22 642 24 26
e-mail: mw@bibliotekawilanowska.pl

Biblioteka w mediach społecznościowych

logologologologo
W 2022 roku zakup nowości w wysokości 47 500 zł dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
fb BIBLIOTEKA W SERWISIE FACEBOOK.COMbip BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ