ZAMKNIJ WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ
Biblioteka Wilanowska

Recenzje: Książka na sobotę - Cormac McCarthy "Stella Maris"

2023-08-05 10:00

Książka na sobotę - Cormac McCarthy "Stella Maris"

Na jego nową książkę czekało ogromnie wielu czytelników. Ku zaskoczeniu i radości otrzymało aż dwie powieści – „Pasażera” i „Stellę Maris”. To jednak ostatnie tytuły, które wyszły spod pióra niedawno zmarłego, wybitnego pisarza. Łączą je bohaterowie – niezwykłe rodzeństwo, ale nie tworzą cyklu, który trzeba czytać w konkretnej kolejności. Zaczęłam od tej drugiej, czyli „Stelli Maris” i przyznam, że nie wyobrażam sobie, żebym nie sięgnęła teraz po „Pasażera”.

Alicia Western wymyka się wszelkim określeniom i próbom szufladkowania. Jest córką współpracownika Oppnheimera i genialnym umysłem. Kocha matematykę, ale nie boi się mówić krytycznie o teoriach, które powstały przez wieki. Z największą sprawnością porusza się w zagadnieniach filozofii, fizyki i wydawać by się mogło kompletnie wszystkiego. Czyta z zawrotną prędkością, ale dzięki swojemu wyjątkowemu umysłowi jest kompletnie wyobcowana i nieprzystosowana do życia w świecie.

Pewnego dnia zjawia się w szpitalu psychiatrycznym Stella Maris z reklamówką pieniędzy i rozpoczyna swoistą grę z lekarzem. Z charakterystyczną sobie ironią opowiada o pracy rodziców, zagadnieniach matematyczno-fizycznych, przeszłości i wizjach, jakich doświadczała. Z rozmowy na rozmowę coraz bardziej podważa realność i nierealność pewnych zdarzeń. Unika jednak wspominania o miłości swojego życia, a także bracie, którego pozostawiła we włoskim szpitalu w śpiączce.

Nowa powieść McCarthyego to uczta dla intelektualistów. Świetnie napisana, błyskotliwa, frapująca. Jednak to lektura dla wybranych. Sama gra pacjentki z lekarzem nabiera pełnego sensu dopiero gdy w pełni rozumiemy zagadnienia poruszane w rozmowie. Gdy będziemy w stanie sprawdzić, co w nich jest prawdą a co fałszem. To jedna z najbardziej wymagających lektur, z jakimi się spotkałam. Doceniam językowo, stylistycznie, ale do pełnego zrozumienia wszystkich zagadnień mi jeszcze daleko. Mimo tego, była to dla mnie doskonała przygoda, która niesamowicie mnie wciągnęła.

Nowości

1
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2
6

Kontakt do filii

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Powsin" (Wypożyczalnia 126) ul. Przyczółkowa 27a > tel. 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl
Filia „Radosna” (Wypożyczalnia 133) ul. Radosna 11 > tel. 22 764 82 81
e-mail: radosna@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Miasteczko Wilanów" (Wypożyczalnia 137) al. Rzeczypospolitej 14 > tel. 22 642 24 26
e-mail: mw@bibliotekawilanowska.pl

Biblioteka w mediach społecznościowych

logologologologo
W 2022 roku zakup nowości w wysokości 47 500 zł dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
fb BIBLIOTEKA W SERWISIE FACEBOOK.COMbip BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ