ZAMKNIJ WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ
Biblioteka Wilanowska

Zajęcia dla przedszkolaków/Lekcje biblioteczne

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów zachęca Przedszkola i Szkoły Podstawowe do uczestnictwa w specjalnie przygotowanych, autorskich, bibliotecznych projektach edukacyjnych. Spotkania mają na celu zachęcenie dzieci do sięgania po książki, zapoznanie ich z działaniem Biblioteki, pokazanie, że jest to przestrzeń przeznaczona dla każdego. Zajęcia zaznajamiają uczestników zarówno z klasykami literackimi, jak i najnowszymi pozycjami. Są szansą na poznanie ciekawych tytułów oraz pracę różnymi technikami. Przekazują wiedzę o tym, jak szanować książki, szukać i wykorzystywać zawarte w nich informacje. Celem warsztatów jest także promowanie czytelnictwa, jako sposobu spędzania wolnego czasu oraz wyrabianie nawyku sięgania po książkę.

Warsztaty obejmują:

- lekturę książki,

- rozmowę na wybrany temat,

- zabawy ruchowe,

- warsztaty plastyczne,

- zaznajomienie z działalnością Biblioteki,

- rozbudzanie ciekawości czytelniczej,

- naukę współpracy w grupie,

- poszerzanie wiedzy,

- wykorzystanie eksponatów oraz najnowszych zdobyczy techniki.

Jednorazowe warsztaty trwają około 60 minut. Istnieje możliwość umówienia się na zajęcia cykliczne. 

Na spotkania obowiązują zapisy, terminy ustalane są z prowadzącym.

Wszystkie warsztaty są nieodpłatne!

ul. Radosna 11 - tel. 22 764 82 81

- Skarb

Biblioteka posiada liczne skarby, o czym opowiadamy dzieciom podczas spotkania. Naszym literackim przewodnikiem jest Grzegorz Kasdepke i jego „Kacperiada”. Uczestnicy zajęć poznają Bibliotekę i jej zbiory, a także prawa oraz obowiązki czytelnika. Uczą się także, jak dbać o książki.

- W krainie książek

Spotkanie wprowadzające w świat Biblioteki dla starszych dzieci. Dyskutujemy o tym, co dają nam książki oraz czytanie i próbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądałby świat bez nich. Na podstawie obrazków zachęcamy dzieci do stworzenia własnej historii. Uczestnicy łamią również biblioteczne szyfry, rozwiązują zagadki i zwiedzają daną placówkę.

- Pieniądze nie spadają z nieba

Spotkanie z okazji 100-lecia reform gospodarczych autorstwa Władysława Grabskiego, 100- lecia powstania polskiego złotego, 100-lecia powstania Banku Polskiego, 100-lecia powstania Banku Gospodarstwa Krajowego, 100-lecia wydania powieści Janusza Korczaka pt. „Bankructwo Małego Dżeka” – książki, która była jednym z pierwszych powszechnych podręczników wiedzy ekonomicznej dla uczniów w polskich szkołach oraz Roku Edukacji Ekonomicznej. Zajęcia uświadamiają, do czego służą pieniądze, jaką miały formę i wartość. Przybliżają historię monet i banknotów oraz uczą wartości pieniądza i mądrego zarządzania nim.

- Bziki i wierszyki Julka Tuwima

Warsztaty z okazji 130. rocznicy urodzin Juliana Tuwima na podstawie książki Agnieszki Frączek „Rany Julek” i wiersza „Lokomotywa”. Uczestnicy poznają bziki znanego poety, będą bawić się jego utworami i ćwiczyć się w tworzeniu tekstów.

- Złoty, srebrny czy brązowy - czyli polskie medale olimpijskie

Spotkania prowadzone w formie małych igrzysk olimpijskich. Przybliżą one historię igrzysk oraz rodzaje dyscyplin sportowych. Uczestnicy poznają polskich sportowców i ich osiągnięcia. Zajęcia będą ćwiczyć nie tylko umysł, ale i ciało.

 

al. Rzeczypospolitej 14 tel. 22 642 24 26

 

- Pierwsze spotkanie w Bibliotece

Zajęcia zapoznające uczestników z funkcjonowaniem Biblioteki. Przy użyciu książek „Kicia Kocia w bibliotece”, „Najwyższa na świecie góra z książek”, „O dzieciach, które kochają książki” wyjaśniamy dzieciom, czym jest Biblioteka, co można w niej robić, na jakich zasadach i co można wypożyczyć. Rozmawiamy o zaletach czytania oraz tym, jak dbać o książki.

- Emocje przedszkolaka

Spotkanie przekazujące dzieciom wiedzę dotyczącą uczuć. Książkowe przygody Zosi ("7 uczuć małej Zosi") są punktem wyjścia do rozmowy o tym, co można odczuwać w danej sytuacji i jak sobie z nią radzić. Uczestnicy uczą się nazywać emocje, wyrażać je i przeżywać. Ze względu na znany dzieciom świat szkoły i przedszkola przedstawiony w historiach, spotkania pozwalają im zetknąć się z różnymi sytuacjami i być na nie przygotowanymi.

- Świat piegów

Warsztaty odwołujące się do „Akademii Pana Kleksa” lub „Asi i sarenki – bajki terapeutycznej”. Lektura tekstu jest punktem wyjścia do zabaw ruchowych i kreatywnych działań plastycznych.

- W krainie zimy

Zajęcia oparte o książkę Anny Wieczorkiewicz "Zima Toli". W czasie spotkania rozmawiamy o tym, co dzieje się zimą. Opowiadamy o rozrywkach, których wówczas można zażywać. Bawimy się i działamy plastycznie.

- Wiosna w przyrodzie

Jakie są pierwsze oznaki wiosny? Co jest charakterystyczne dla tej pory roku? W trakcie warsztatów sięgniemy po "Ronję, córkę zbójnika" Astrid Lindgren. Będziemy wspólnie szukać zwiastunów wiosny, dobrze się przy tym bawiąc.

 

ul. Kolegiacka 3 tel. 22 423 57 55

- Lokomotywa wspomnień

Projekt pozwala uczestnikom poznać nieznaną szerzej sylwetkę Juliana Tuwima. Odkrywa przed nimi tajemnice jego barwnego dzieciństwa, bogatego w przeróżne przygody i pasje. Zajęcia na podstawie książki A. Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”.

- Komiksowe hece w naszej bibliotece

Zajęcia przybliżają dzieciom osobę Janusza Christy, twórcy znanej serii „Kajko i Kokosz”. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest komiks, skąd pochodzi i z jakich elementów się składa. Zajęcia w oparciu o komiks „Szkoła latania”.

- Przepis na komiks

Projekt pozwala uczestnikom odkryć świat komiksów, jego korzenie, pochodzenie, znane serie komiksowe, wyjaśnia czym jest manga i co odróżnia ją od anime. W trakcie spotkania dzieci tworzą swój pierwszy komiks z prostych kadrów.

- Kajtek - miłośnik książek

Cykl dwóch zajęć w oparciu o książki Jennifer Berne „Kajtek nie umie fruwać. Historia małego miłośnika książek” oraz „Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary”. Pierwsze zajęcia wprowadzają uczestników w świat książek. Dzieci odbywają spacer po wypożyczalni i zapoznają się z funkcjonowaniem biblioteki. Przy użyciu książki J. Berne „Kajtek nie umie fruwać. Historia małego miłośnika książek” rozmawiamy z dziećmi o zaletach czytania oraz o tym, jak dbać o książki. Drugie zajęcia wprowadzają ciekawostki na temat ludzkiego oka, dbania o wzrok, by służył nam jak najdłużej przy czytaniu.

- Wypożyczalnia skrzydeł

Projekt przybliża uczestnikom pracę bibliotekarza oraz proces wprowadzania książek od ich zakupienia, przez opracowanie po udostępnienie czytelnikom.

- Historia książki

Zajęcia mają na celu zapoznanie dzieci z historią książki od początków do współczesności. Zaczynamy od czasów prehistorycznych i malowideł naskalnych, przez średniowieczne księgi, nowożytne publikacje aż do e-booków. Uczestnicy zapoznają się ze słownictwem związanym z historią książki: pismo klinowe, hieroglify, kodeks, zwój, inkunabuł oraz poznają nazwisko wynalazcy druku i datę jego wynalezienia.

 

 

Nowości

1
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2
6

Kontakt do filii

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Powsin" (Wypożyczalnia 126) ul. Przyczółkowa 27a > tel. 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl
Filia „Radosna” (Wypożyczalnia 133) ul. Radosna 11 > tel. 22 764 82 81
e-mail: radosna@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Miasteczko Wilanów" (Wypożyczalnia 137) al. Rzeczypospolitej 14 > tel. 22 642 24 26
e-mail: mw@bibliotekawilanowska.pl

Biblioteka w mediach społecznościowych

logologologologo
W 2022 roku zakup nowości w wysokości 47 500 zł dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
fb BIBLIOTEKA W SERWISIE FACEBOOK.COMbip BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ