ZAMKNIJ WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ
Biblioteka Wilanowska

TU TUWIM - 12.09-15.10.2013

TU TUWIM - 12.09-15.10.2013

W Roku Juliana Tuwima we wnętrzach Biblioteki na Radosnej prezentowaliśmy trójwymiarowe ilustracje do utworów, które poeta napisał dla dzieci.

Juliana Tuwima uważa się za jednego z najznakomitszych twórców wierszy, utworów kabaretowych, tekstów piosenek, a także pierwszego nowoczesnego tłumacza poezji. Bardzo znana i ogromnie lubiana jest jego twórczość dla dzieci. Nie ma chyba nikogo, kto nie potrafiłby wymienić jakichś jego wierszy, a nawet wyrecytować choć maleńkiego fragmentu „Lokomotywy”. Nic więc dziwnego, że od pierwszych publikacji towarzyszą utworom dla dzieci wspaniałe ilustracje, a pracując nad nimi, ze swoją wyobraźnią i warsztatem zmierzyła się większość polskich grafików, poczynając od duetu Lewitt-Him, poprzez znakomitych Szancera, Lenicę, Butenkę, Truchanowską czy Stannego, reprezentujących słynną polską szkołę ilustracji książkowej, a kończąc na jednym z najnowszych siedmiu graficzek (Małgorzaty Gurowskiej, Moniki Hanulak, Marty Ignerskiej, Agnieszki Kucharskiej-Zajkowskiej, Anny Niemierko, Gosi Urbańskiej-Macias i Justyny Wróblewskiej) z warszawskiej ASP, które tym sposobem sięgnęły po laury międzynarodowe, wiersze w ich opracowaniu zdobyły bowiem w 2008 roku nagrodę Targów Książki Dziecięcej w Bolonii Bologna Ragazzi Award w kategorii poezja, a rok później wyróżnienie specjalne jury Międzynarodowego Biennale Ilustracji w Bratysławie.

To właśnie prace tego zespołu stanowią główną część wystawy ilustracji do wierszy Tuwima, a towarzyszą im wspomnienia najlepszych, najciekawszych ilustracji tworzonych od 1934 roku… 

Projekt wystawy stworzyli:

Marta Niemywska / projektant

Absolwentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego na warszawskiej ASP. W 2007 r. uczestniczyła w programie stypendialnym Erasmus na VSVU w Bratysławie, w pracowni profesora Frantiska Buriana – designera konceptualisty. Laureatka wielu konkursów projektowych. Członkini Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na swoim koncie współprace z wieloma firmami i organizacjami, min. z MUJI, NAP, Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, Polską Akcją Humanitarną, Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Jej projekty charakteryzują się interdyscyplinarnością. Swobodnie porusza się zarówno w tematach produktowych, jak i scenografii czy instalacjach w przestrzeni miejskiej. /www.martaniemywska.com/

Dawid Grynasz / architekt

Ukończył Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Białostockiej. Obecnie mieszka i projektuje we własnym studio w Warszawie. W swoich pracach z powodzeniem łączy skalę architektoniczną, z detalem wzorniczym. Ma na swoim koncie współpracę z polskimi i zagranicznymi firmami, min. z MUJI, NAP, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, grupą NO MUDA czy Polską Akcją Humanitarną. /www.dawidgrynasz.com/

Wystawę: Tu Tuwim, udostępnioną dzięki uprzejmości Galerii KORDEGARDA i Wydawnictwa WYTWÓRNIA, można oglądać do 15 października 2013 r., w godzinach pracy Biblioteki.

Zdjęcia z wydarzenia

Nowości

1
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2
6

Kontakt do filii

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Powsin" (Wypożyczalnia 126) ul. Przyczółkowa 27a > tel. 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl
Filia „Radosna” (Wypożyczalnia 133) ul. Radosna 11 > tel. 22 764 82 81
e-mail: radosna@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Miasteczko Wilanów" (Wypożyczalnia 137) al. Rzeczypospolitej 14 > tel. 22 642 24 26
e-mail: mw@bibliotekawilanowska.pl

Biblioteka w mediach społecznościowych

logologologologo
W 2022 roku zakup nowości w wysokości 47 500 zł dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
fb BIBLIOTEKA W SERWISIE FACEBOOK.COMbip BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ